Radni zakneblowali usta mieszkańcom. Teraz mogą to zmienić
(DRAWSKO POMORSKIE) Radni drawscy zbiorą się na obradach w czwartek (28 listopada 2013 r.), by rozstrzygnąć jedną z ważniejszych dla mieszkańców spraw. Chodzi o odblokowanie knebla, jaki założyli mieszkańcom w roku ubiegłym, odbierając im możliwość wypowiadania się na sesjach.
Wolność słowa i możliwość zgłaszania w samorządzie wniosków, uwag i problemów przez mieszkańców to dorobek wszystkich, którzy doprowadzili do przełomu politycznego w 1990, w którym powstała ustawa o samorządzie gminnym. Już pierwszy artykuł tej ustawy stanowi, że to „Mieszkańcy gminy tworzą z mocy prawa wspólnotę samorządową”, a drugi dodaje, że: „Ilekroć w ustawie jest mowa o gminie, należy przez to rozumieć wspólnotę samorządową oraz odpowiednie terytorium”. Mówiąc krótko gmina, wspólnota samorządowa – to mieszkańcy, którzy do zarządzania wspólnotą wybierają radnych i opłacają burmistrza i urzędników, by ich obsługiwali.
Przez kilkanaście lat w statucie gminy istniał zapis, że oprócz radnych, także mieszkańcy mogą składać wnioski i zapytania. I przez wiele lat na sesjach mieszkańcy pytali o różne sprawy i zgłaszali problemy. Jednak w listopadzie 2012 roku radni większością głosów wykreślili ze statutu to uprawnienie mieszkańców. To skandaliczne cofnięcie się do czasów „komuny”, przez radnych „postkomuny”, przeszła bez echa w lokalnej prasie, będącej na garnuszku „reklamowym” burmistrza. Jeżeli przypomnimy sobie gwałtowne protesty ws. „Acta”, czyli próby ograniczenia wolności wypowiedzi w Internecie, to w Drawsku Pomorskim zamilczano tę sprawę. W normalnej demokracji lokalnej, to ci radni, którzy głosowali wtedy za „kneblem”, nigdy więcej nie powinni być wybrani do rady.
O to najbardziej podstawowe prawo obywatelskie upomniało się teraz pięcioro radnych: Romuald Kurzątkowski, Andrzej Tylka, Robert Kowalczyk, Krzysztof Dyl i Danuta Sycz. Zgłosili projekt uchwały o przywrócenie na sesjach głosu obywatelom, czyli usuniętego wcześniej zapisu.
Powołali się zarówno na negatywne opinie mieszkańców, jak i na zapis Konstytucji RP, mówiący o prawie do składania petycji, wniosków i skarg. Teraz mieszkańcy muszą śledzić wynik głosowania w tej sprawie.
Sesja o godz. 10.00 w Urzędzie Miejskim przy ul. Sikorskiego 41. Oprócz tej uchwały mieszkańców może zainteresować punkt: „ocena realizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminie”. KAR
Dzisiejsza sesja chyba wszystko wyjaśni i miejmy nadzięję że w dobrym kierunku.
~
2013.11.27 22.14.57
...tchórze i dupolizy też won od żłoba
~najwyższy czas !
2013.11.27 20.05.49
„Mieszkańcy gminy tworzą z mocy prawa wspólnotę samorządową” - mówi to panu coś, panie burmistrzu?
Może by tak polityczna emerytura? Fakt, że Drawsko i okolica opływa w dobrobycie z pewnością sprawił że powinien pan się poczuć zmęczony i odejść na zasłużony odpoczynek.
Jakiś matoł stwierdził kiedyś, "że oderwać od koryta to prawie niemożliwe". Ale to był matoł, więc zbytnio mu nie wierzę.
~jastrząb
2013.11.27 18.12.54
zbierać się na sesję i wesprzeć tę piątkę, a jak trzeba to i wygwizdać zamordystów
~wieśniak
2013.11.27 16.27.26
Chyba niedługo wybory się zbliżają bo radni walczą o nasze głosy
~ziomal
2013.11.27 14.57.30
Najwyższy czas wrócić do normalności i przywrócić to, co w demokracji jest podstawą jej bytu.
Jak dotychczas, dało się zauważyć, że "głos ludu" potrzebny był i burmistrzowi i radnym tylko przy urnie wyborczej.
Wyborcy powinni zapamiętać, kto jak głosował za wykluczeniem głosu społeczeństwa i nie wybierać już takich więcej.
~odnowa
2013.11.27 13.12.27
Link do tej wiadomości przeszedł niekompletnie - wejdź tu: http://drawskieforumodnowa.com/forum/viewtopic.php?f=6
~odnowa
2013.11.27 13.03.48
Warto jednakże wiedzieć, że niektórzy z wymienionych w artykule radnych swego czasu ochoczo głosowali za wprowadzeniem tego "knebla". Co takiego się w tej chwili dzieje, że nagle zmienili zdanie? Temat był już poruszany na http://www.drawskieforumodnowa.com/ a dokładniej, poczytać o tym kuriozum można tu: http://drawskieforumodnowa.com/forum/viewtopic.php?f=6