Zuzanna Sikora w obronie swojej wioski, jej mieszkańców, dzieci i młodzieży
(STAWNO, GM. ZŁOCIENIEC) Wniosek przewodniczącej Rady Miejskiej w Złocieńcu Urszuli Ptak, burmistrza miasta Waldemara Włodarczyka i przewodniczącego Komisji Wsi i Rolnictwa Mirosława Żurka, o nadanie tytułu „Zasłużony dla Miasta i Gminy Złocieniec” Zuzannie Sikorze - został pozytywnie zaopiniowany przez Kapitułę Medalu trzynastego stycznia tego roku.
UZASADNIENIE WNIOSKU
Zuzanna Sikora działa głównie na rzecz mieszkańców wioski Stawno. Także w interesie samej wsi. W latach 2007 - 2010 była w Stawnie sołtysem. Działalność rozpoczęła jako prezes Ośrodka Wspierania Rozwoju Wsi Stawno przy stowarzyszeniu „Szansa”. W 2006 roku jako prezes Stowarzyszenia na Rzecz Wspierania Aktywności i Rozwoju Dzieci i Dorosłych SZANSA. Dzięki staraniom Zuzanny Sikory, Ośrodek, a później Stowarzyszenie pozyskało środki na realizację następujących programów: (1) „Republika Stawnieńska”. W ramach programu przeprowadzono cykl warsztatów i szkoleń. - Warsztaty architektoniczne (wiejski plac zabawy). Warsztaty dziennikarskie. Wydanie pierwszego numeru „Gazety Stawnieńskiej”. Wycieczki dla mieszkańców Stawna. Warsztaty malowania pisanek. Skierowanie trzech osób na kurs agroturystyczne.
WIĘKSZE PROJEKTY. (I) „Kłusownika na przewodnika” - celem projektu było przekształcenie zachowań patologicznych mieszkańców wioski na pożyteczne dla społeczeństwa i przyrody. W ramach tego projektu została wykonana plaża wiejska wraz z infrastrukturą. Rozpoczęto zarybianie sztucznego jeziora. (II) „Tkamy swoją lokalność” - celem projektu była nauka tkania na tradycyjnych krosnach. (III) „Skarby łąki” - warsztaty obejmowały zielarstwo i bukieciarstwo. (IV) „Z ceramiką na ty” - projekt był kontynuacją warsztatów rzemiosła artystycznego. Skierowany do dzieci, młodzieży i dorosłych mieszkańców Stawna. Polegał na przeprowadzeniu warsztatów ceramicznych oraz rzeźby przez studentów z Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. (V) „Sioło” - realizacja projektu odbyła się w kilku etapach: pobyt grupy stawnieńskiej młodzieży na turnusie wakacyjno - szkoleniowym w ośrodku wczasowym w Wąsoszy, warsztaty gry na bębnach, przygotowanie spektaklu SIOŁO, wycieczka do Teatru PLECIUGA w Szczecinie. (VI). „Kinomobil” - pierwsza część projektu to zapewnienie dzieciom i młodzieży podczas wakacji możliwości spędzania czasu na sportowo (powstało mini boisko na terenie wsi). Druga część projektu to warsztaty filmowe oraz fotografii „otworkowej”. Efektem warsztatów jest film „Www obrazki ze wsi Stawno” oraz wystawa fotografii otworkowej. (7) „Ożenek” - projekt polegał na czynnym udziale w autentycznym wiejskim weselu. Zaangażowała się cała wieś w roli weselnych gości. Oprócz mieszkańców Stawna w „Ożenku” wzięli udział okoliczni mieszkańcy i turyści spędzający wakacje w naszym regionie. (8) „Nasza wieś najpiękniejsza” - projekt zakładał uporządkowanie i adaptację kilku miejsc na terenie wioski.
Zuzanna Sikora bezpłatnie udostępniła pomieszczenie na działalność świetlicy wiejskiej - „Izba pod Kasztanem”. Kształtuje pośród mieszkańców wioski nie tylko kulturę sztuki użytkowej, ale i starowiejskiej.
To jeszcze nie koniec
Z inicjatywy Zuzanny Sikory Stawno przystąpiło do programu ODNOWA WSI. W jego ramach został przeprowadzony kapitalny remont wiejskiej świetlicy. W ramach ogólnopolskiego konkursu, pod patronatem prezydenta RP, „Sposób na sukces” - Zuzanna Sikora otrzymała wyróżnienie za działalność edukacyjno-szkoleniową na rzecz dzieci i dorosłych w środowisku wiejskim. Otrzymała również wyróżnienie w V Finale Krajowego Konkursu „Kryształowa Koniczyna” imienia Edwarda Piszka, Szczepana Pieniążka i Donalda Evans a pod patronatem Prymasa Polski księdza Kardynała Józefa Glempa, za zasługi w rozwoju edukacji na wsi.
Zuzanna Sikora w 2011 roku otrzymała tytuł LIDERA 2010 w kategorii PROMOCJA GMINY. Wszelkie powyższe działania służą także promocji naszej gminy w kraju, w Europie i świecie. (r)