(ŁOBEZ) Grupa mieszkańców największej podłobeskiej wsi Dalno zbiera podpisy przeciwko lokalizacji elektrowni wiatrowych w pobliżu tej wsi. Jak nam powiedziała jedna z osób z tej grupy – wiatraki mają stanąć zaledwie 500 metrów od budynków mieszkalnych, na polu za ogródkami.
Burmistrz Łobza Ryszard Sola tradycyjnie już nie raczył poinformować o planowanych zmianach studium i tym spotkaniu czytelników naszej gazety. To jednak zbyt ważna sprawa, by ją przemilczeć, gdyż wiatraki wpłyną na jakość życia okolicznych mieszkańców na długie dziesięciolecia. Ważne więc, by mieszkańcy wypowiedzieli się w tej sprawie.
Gmina przystępuje do sporządzenia zmiany studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Łobez, w zakresie obejmującym tereny pod lokalizację zespołu elektrowni wiatrowych - tereny użytków rolnych położone w środkowej części gminy w obrębach Dalno, Prusinowo, Przyborze, Poradz, Łobżany i Łobez.
Wyłożenie do publicznego wglądu projektu zmiany studium wraz z opracowaniem ekofizjograficznym i prognozą oddziaływania na środowisko kończy się jutro, 8 stycznia 2014 r. o godz. 15. w Projekt jest wyłożony w urzędzie miejskim. Dyskusja publiczna nad przyjętymi w projekcie zmiany studium rozwiązaniami odbędzie się 8 stycznia (środa), w urzędzie miejskim w Łobzie o godz. 13.00.
Zgodnie z art. 11 pkt 11 ustawy każdy, kto kwestionuje ustalenia przyjęte w projekcie zmiany studium może wnieść uwagi. Uwagi należy składać na piśmie do Burmistrza z podaniem imienia i nazwiska lub nazwy jednostki organizacyjnej i adresu, oznaczenia nieruchomości, której uwaga dotyczy w nieprzekraczalnym terminie do 30 stycznia 2014 r.
Wiatraki swoim oddziaływaniem mogą dotknąć mieszkańców Dalna, Przyborza, Trzeszczyny, ale też Łobza, zarówno mieszkańców Nowego Osiedla jak i osiedla Książąt Pomorskich. Oczywiście też mieszkańców wsi wymienionych w projekcie zmiany studium. Tzw. infradźwięki wiatrakowe sięgają nawet 3-4 kilometrów. Warto mieć na uwadze, że w granicach obszaru zmiany studium nie powstaną nowe drogi i tereny zabudowane. Wymóg postawienia elektrowni wiatrowych jest rygorystyczny dla życia zwierząt (lęgowiska i korytarze powietrzne ptaków) i przyrody, ale nie dla ludzi.
Jednak niektóre gminy już zaczęły myśleć o tym problemie i wytyczają odległości wiatraków od zabudowań. Radni gminy Złocieniec 30 grudnia 2013 r. przyjęli uchwałę, że wiatraki można stawiać w odległości nie mniejszej niż 2 kilometry od zabudowań mieszkalnych. KAR
Podczas spotkania mieszkańców Dalna z burmistrzem i planistką mieszkańcy wyrazili się jasno - nie są przeciwni wiatrakom, są przeciwni zbyt bliskiej, czyli wynoszącej około 400 metrów odległości farm wiatrowych od siedzib ludzkich.
~eko
2014.03.21 11.52.33
I tak to w Polsce robi się interesy czy inwestycje proekologiczne ??? Mam pytanie do mieszkańców Łobza co wy chcecie tak naprawdę w tej Gminie Łobez mieć ??? Myślicie, że VW wam pod nosem fabrykę postawi czy Opel, przyjedzie jakaś gwiazda Hollywood żeby centrum rekreacyjno-turystyczne postawić nad jeziorem które zarasta glonami może biurowiec wam się marzy jak w Dubaju ??? Zejdźcie na ziemię ludzie bo sami nie wiecie co chcecie mieć. Jakość życia wyznacza się poprzez pracę, budowanie czegokolwiek, wytwarzanie dochodu, a jak nie będzie pieniędzy, inwestorów to wsze zdrowie psychiczne marnie widzę. .. cały czas przy planowaniu czegokolwiek w Łobzie od mieszkańców słychać tylko jad - niech pan redaktor zacznie coś działać stworzy godną dla Gminy Łobez alternatywę - czekam z utęsknieniem na wypowiedzi
~
2014.01.19 21.06.32
Nawet jeśli będziecie mieli wiatraki pod nosem, to prąd dla was wcale nie będzie tańszy. Dochodu dla gminy nie będzie. Kasę dostanie właściciel ziemi, który ją wydzierżawi pod wiatrak (ok 2-3 tyś od sztuki / miesiąc). Ciekawe czyja to ziemia....?
~poczytajcie
2014.01.10 15.34.11
tutaj poczytajcie: http://kochamymazury.pl/za-i-przeciw-elektrowniom-wiatrowym.html
~
2014.01.10 14.57.28
Pytanie, czy chcemy tu ludzi z zewnątrz. Dominująca emerycka cześć miasta zapewne powie: NIE.
~stop-naturalnie
2014.01.10 12.59.47
To już KONIEC Łobez – Naturalnie! Jedyne dobro jakie jest w tym biednym powiecie, właśnie jest niszczone. Jedyny powód dla jakiego mogą tu przyjeżdżać ludzie z zewnątrz - cisza, spokój, natura - na naszych oczach jest zaprzepaszczany.
Na stronie UM Łobez napisano: Ziemia Łobeska to piękny i jeden z najczystszych ekologicznie rejonów Polski. Atrakcyjne okolice Łobza, będące oazą piękna i spokoju sprzyjają zdrowemu i aktywnemu wypoczynkowi.
Proponuję dopisać: wszędobylskie wiatraki dla amatorów infradźwięków.
Najgorsze, że taka miernota intelektualna i moralne dno samodzielnie decyduje o jakości życia i zdrowia mieszkańców oraz o otaczających im krajobrazie, nie ponosząc żadnej odpowiedzialności za swoje czyny. W PRL bis jest więcej świętych, nietykalnych krów niż w komunistycznych Chinach.
~
2014.01.06 11.16.01
spotkanie w sprawie wiatraków o godzinie 13 to burmistrz zrobił chyba dla siebie i swoich urzędników, bo normalni ludzie o tej godzinie są w pracy, więc jak mają się wypowiedzieć???
~Kazimierz
2014.01.05 15.39.33
tutaj projekt uchwały radnych gminy Złocieniec, która została przyjęta na sesji 30 grudnia 2013 r.