Po dodatkach mieszkaniowych, dodatki energetyczne dla „wrażliwych” Polaków
(POWIAT DRAWSKI) Ustawa z lipca tego roku o zmianie ustawy „Prawo energetyczne” oraz niektórych innych ustaw wprowadziła definicję odbiorcy wrażliwego, któremu od 1 stycznia 2014 roku będzie przysługiwać zryczałtowany dodatek energetyczny.
Wrażliwym odbiorcą prądu elektrycznego jest
Zgodnie z ustawą odbiorcą wrażliwym energii elektrycznej jest osoba, której przyznano dodatek mieszkaniowy w rozumieniu art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 roku o dodatkach mieszkaniowych (Dz. U. Z 2013 r. poz. 966), która jest stroną umowy kompleksowej lub umowy sprzedaży energii elektrycznej zawartej z przedsiębiorstwem energetycznym i zamieszkuje w miejscu dostarczania energii elektrycznej.
Wysokość dodatku
Dodatek energetyczny będzie wynosił rocznie nie więcej niż 30 % iloczynu limitu zużycia energii elektrycznej oraz średniej ceny energii elektrycznej dla odbiorcy energii elektrycznej w gospodarstwie domowym, ogłaszanej przez Prezesa URE do dnia 31 marca każdego roku. Dodatek energetyczny wynosi miesięcznie 1/12 tej kwoty.
Kto dodatek przyznaje?
Kto wypłaci?
Dodatek energetyczny przyznaje wójt (burmistrz lub prezydent miasta) w drodze decyzji, na wniosek odbiorcy wrażliwego energii elektrycznej. Dodatek energetyczny wypłacają gminy w terminie do dnia 10 każdego miesiąca z góry, z wyjątkiem stycznia, w którym dodatek energetyczny wypłaca się do dnia 30 stycznia danego roku.
Wypłata dodatku energetycznego jest zadaniem z zakresu administracji rządowej. Gmina otrzyma dotację celową z budżetu państwa na finansowanie wypłat dodatku energetycznego, w granicach kwot określonych na ten cel w ustawie budżetowej. Po szczegółowej analizie obowiązujących regulacji dotyczących wypłaty dodatków mieszkaniowych i dodatków energetycznych – ze strony środowisk samorządowych kierowane są postulaty, żeby rozważyć objęcie tych dwóch świadczeń wspólnym postępowaniem administracyjnym, uwzględniając, że przyznanie dodatku mieszkaniowego stanowi zadanie własne gminy, natomiast przyznanie dodatku energetycznego zadanie zlecone.
W gminach
Ponieważ sprawy dodatków mieszkaniowych (postępowanie, przygotowanie i wydawanie decyzji) prowadzone są w gminach przez służby Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, a postępowanie w sprawie przyznania dodatków energetycznych jest merytorycznie z tym związane (odbiorcą wrażliwym energii elektrycznej jest osoba, której przyznano dodatek mieszkaniowy), zasadnym jest umiejscowienie tych spraw w zakresie zadań Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej i upoważnienie jego kierownik do prowadzenia postępowań w sprawach przyznawania dodatku energetycznego.
Podsumujmy
Dodatki energetyczne będą wypłacane osobom najuboższym, piarowo zwanych „wrażliwymi”. Otrzymają je tylko ci, którzy mają podpisane umowy z zakładami energetycznymi. I tylko mający przyznane dodatki mieszkaniowe. Nie otrzymają tego dodatku ci z wrażliwych, którzy wynajmują mieszkania od prywatnych właścicieli. Ci z wrażliwych, którzy posiadają liczniki przedpłatowe, też dodatku nie otrzymają. A jaka to kwota? Ile to może być? Ile miesięcznie mogą wrażliwi od państwa otrzymać? Obliczeń dokonano w Prudniku. To kilkanaście złotych miesięcznie. Tam też już sygnalizują, że i do tego dodatku w końcu dopłacą gminy. (um)
.Dodatek energetyczny, to odbiorca Wrażliwy....a jak się nazywa Polak, któremu przyznano dodatek mieszkaniowy ??? Nobla temu, kto tak mocno rusza mózgownicą, żeby wymyślić takie nazwy. A jak będzie dodatek za gaz to odbiorca będzie nazywał się Nadwrażliwy czy Przewrażliwiony ?