Ciepłownictwo miejskie dostało „wyborczego” kopa i ruszyło z kopyta
(ZŁOCIENIEC) Chwała radzie miejskiej Złocieńca, że nie zgodziła się na propozycję Waldemara Włodarczyka, burmistrza, odsprzedania Niemcom Zakładu Ciepłownictwa mającego swą siedzibę na Osiedlu Czaplineckim.
A wystarczyło tylko dać głos (podpis)
Gdyby jednak nie zdecydowana postawa mieszkańców, którzy pod wodzą prezesa Spółdzielni POSTĘP a jednocześnie radnego, Mirosława Kacianowskiego, gremialnie się podpisali pod stosownym protestem, nie można wykluczyć, że za ciepłą wodę i za ogrzewanie lokali płacilibyśmy do kieszeni... niemieckich. I to barbarzyńsko drogo. Z radnych również Elżbieta Frankowska ma tu swoje zasługi, do niedawna jeszcze mieszkanka Osiedla Czaplineckiego.
Spóźniona pobudka
Teraz w mieście jesteśmy świadkami jakby przebudzenia się tej spółki. Są pokładane linie ciepłownicze w kierunku nowych odbiorców ciepła. Przychodnia, hala sportowa przy Czaplineckiej, szkoły przy I Dywizji Piechoty, remiza strażacka, internat. Także podłączono kilka budynków na 5 Marca.
Rusz te cztery litery, bo na miasto i na nas tylko czyhają
Jest więc chyba nadzieja, że po uchronieniu spółki przed zbyciem, zakład nadal będzie dobrze służył miastu, do tego i nie nastawiał się na zysk za wszelką cenę, tak jak to byłoby po sprzedaży Niemcom. Szkoda tylko, że zakład z marazmu został wyrwany dopiero głosami (podpisami) ludzi, innymi słowy - wyborców. Oto, czego można dokonać, gdy się tylko wreszcie ruszy te przysłowiowe cztery litery. A wybory samorządowe za rok. Pamiętajmy o tym, bo być może i strefę inwestycyjną będzie można w Złocieńcu uruchomić na kilkaset miejsc pracy. Tylko, tylko trzeba się w końcu udać do tych urn wyborczych, by potem nie jęczeć, że miasto upadło. Trudno o inne miasto w mieście upadłych ludzi. (n)
moim zdaniem wystarczy jedynie usunąć radę nadzorczą. bo nie wiem czy wiecie ale np. taki pan czerwonka (nazwisko nieprzypadkowe, bo i poglądy czerwone) do dziś żyje jak pączek w maśle. zapytajcie się go skąd i za ile ma co rok węgiel? i inne bonusy?! a takich patafianów przy spółkach budżetowych w złocieńcu jest więcej.
~Kazimierz
2013.11.22 09.11.54
nazwa zakład sugeruje, że jest to zakład budżetowy, ale to oczywiście spółka zoo, nie miałem czasu tego sprawdzić, chociaż to nie ma znaczenia dla przedstawionej propozycji; wiem, że prezes spółdzielni nie chciał kupić ZC, ale to była zupełnie inna sytuacja - postawiono go po ścianą, albo kupi całość, albo sprzedamy Niemcom.
To co pan napisał nie ma żadnego znaczenia, gdyż nie odniósł się pan do propozycji, kierunkowego pomysłu na rozwiązanie tej sprawy. Tak jak napisałem, jak jest wola - znajdzie się sposób. Pytanie - czy jest wola.
Spółdzielni nie jest potrzebny ZC, jako spółka, która ogrzewa też inne podmioty i mieszkania komunalne. Chodzi ogólnie o zabezpieczenie interesów spółdzielców; wystarczyłoby gdyby SM kupiła udziały w ilości wystarczającej do zabezpieczenia interesów własnych mieszkańców. Pozostałe podmioty mogłyby wykupić resztę, by zabezpieczyć własne interesy, czyli by wspólnie kontrolować koszty i cenę ciepła. Może SM wystarczyłoby 40%, a może 51 lub 60%.
Chodzi o pomysł, by ewentualny zysk został w mieście, ale też by mieszkańcy mogli się wykazać.
Czy jesteśmy głupsi od innych??? Proszę podyskutować o pomyśle.
~2134
2013.11.21 19.55.40
panie kazimierzu- po pierwsze zakład ciepłownictwa. po drugie jest to juz spółka z o.o. a po trzecie prezes spółdzielni juz dawno powiedział że nie zakupi ciepłowni. tak wiec jak pan nie jest w temacie to proszę tylko czytać komentarze
~Kazimierz
2013.11.19 10.42.04
zakład ciepłowniczy nie musi być gminny, można go sprywatyzować poprzez uwłaszczenie mieszkańców, którzy by na tym zyskali. W Łobzie Niemcy prawdopodobnie nie zainwestowali swoich pieniędzy w modernizację, po prostu po przejęciu ciepłowni podnieśli opłaty o ponad 50% i uzyskali kapitał na modernizację. Zrobili ją więc pieniędzmi mieszkańców oraz osiągnęli pewien pułap zyskowności, jak to w firmie prywatnej. Przecież nie będą ogrzewać mieszkań za friko.
W przypadku Złocieńca gmina mogłaby przekształcić zakład w spółkę z o.o. i sprzedać udziały w trybie zamkniętej oferty skierowanej do mieszkańców i prywatnych miejscowych podmiotów. Sporym pakietem powinna być zainteresowana Spółdzielnia Mieszkaniowa, której bloki są ogrzewane. W końcu spółdzielnia to mieszkańcy, więc powinni działać na swoją korzyść, a tą korzyścią byłyby optymalne ceny za ciepło. Zysk, jaki osiągnęliby Niemcy pozostałby w kieszeniach mieszkańców. To wymierna korzyść.
Np. 3 tys. mieszkańców razy 500 zł za udział to 1,5 mln uzyskanego kapitału na modernizację i rozwój. Ceny ciepła mogłyby być ustalone z niewielkim zyskiem, do podziału dywidendy na koniec roku, dla akcjonariuszy, np. tych, którzy nabyli akcje a nie kupują ciepła. Oni mogliby być zainteresowani kupnem, jako formą lokaty, gdyby zaproponować im lepsze zyski, niż na giełdzie, na której tylko tracą lub w banku, na 2%!
Zagrożeniem mogłoby być skupowanie akcji przez cwaniaków i przejęcie kontroli, ale to da się prawnie zabezpieczyć. To wszytko zależy oczywiście od woli władz, radnych i mieszkańców, ale trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie, dlaczego mają zarabiać inni, a nie my. Powtórzę, Niemcy muszą osiągać zysk, więc zapłaciliby mieszkańcy. Te pieniądze mogłyby zostać w ich kieszeniach i to byłby zysk również wymierny, który w dodatku pozostawałby w mieście.
Dodam - jak jest wola, znajdzie się sposób.
~
2013.11.14 12.29.48
Jeśli przyszłoroczne wybory nic nie zmienią, to zrobi się ciepło - ale niektórym w kieszeniach. Nie nam.
ponad 66% udziałów w SEC ma E.ON edis energia sp. z o.o.
E.ON edis energia powstała w roku 2004 jako przedstawiciel spółki E.ON edis AG na terenie Polski.
E.ON edis AG z siedzibą w Fürstenwalde niedaleko Berlina jest spółką należącą do koncernu E.ON, zajmującą się dystrybucją energii elektrycznej i gazu ziemnego na terenie krajów związkowych Brandenburgii i Meklemburgii – Pomorza Przedniego.
~ja
2013.11.11 08.56.04
jak patrzę na poczynania tego pana i jego rady to nie dziwię się że złocieniec od lat zżera niedasizm i brak postepu w wielu sprawach np;strefy inwestycyjnej,gorsza gmina jest tylko wierzchowo pomorskie i pan wójt, brak inwestycji,miejsc pracy-bezrobocie,np cegielnia w rozsypce,baza plk -strefa ekonomiczna-wielki teren i osadzeni i miejscowi brak perspektyw,0 nowych inwestorów od lat.
~`
2013.11.11 07.24.15
święta prawda, już nie długo firma zacznie przynosić straty, wystarczy aby ktoś przestał płacić
~szara eminencja
2013.11.11 06.20.12
autor tego tekstu to za duzego pojecia o sprawie nie ma. sprawa sprzedazy zc zostala jedynie odlozona w czasie. p. wlodarczyk ciagle prowadzi negocjacje. i to wcale nie prawda ze ma isc na pogonke do niemcow. to jest firma zalozona przez polakow od lat pracujacy w niemczech. tak wiec drogi autorze jak nie wiesz w temacie za duzo to pisz o czym innym. aktualnie rozbudowuje sie infrastrukture zc i jego maszyny- poniewaz taki warunek postawili "owi niemcy". przejecie zc w prywatne rece nastapi w ciagu 3-4 najblizszych lat. potrwa to tyle gdyz trzeba wszystko dokladnie spisac i wycenic. takich zakladow nie sprzedaje sie przy jednym spotkaniu przy kawie.