Czas na Tomka Walkiewicza i Klub Sportowy Orliczek!
(DRAWSKO POMORSKIE) Kim jest Tomek? Wykształcenie: nauczyciel wf, promotor zdrowia, resocjalizacja i socjoterapia oraz instruktor piłki nożnej - takie dane wpisane ma w CV. Urodzony w Drawsku, dzisiaj ma 29 lat.
Na orliku przy ZSP w Drawsku Pomorskim pracuje od stycznia 2010 roku. Co to znaczy, że pracuje? Na takiego pasjonata, animatora, człowieka - orkiestry młodzież w Drawsku czekała. Otworzył dzieciaki na sport, pokazał, jak aktywnie można spędzać wolny czas, uczy współpracy, wychodzenia z inicjatywami. Grillują, grają, nocują na orliku - tworzą jedną wielką rodzinę. Co jeszcze? A poza tym pisze projekty, pozyskuje środki na realizację celów, współpracuje z ZSP w Drawsku.
To dzięki niemu Drawsko Pomorskie otworzyło się na świat. Kolejne ekipy zagranicznych wolontariuszy przyjeżdżają na nasz drawski orlik, przywożą doświadczenie, wiedzę, dzielą się kulturą i świeżym spojrzeniem na świat.
Co tam się na orliku nie dzieje. Wymienimy tylko kilka spektakularnych działań.
1. Mój Orlik - Moja Europa to nazwa projektu realizowanego we wrześniu 2012 r. przez Klub Sportowy Orliczek w ramach Wolontariatu Europejskiego. Na miesiąc do Drawska przyjechała dwójka wolontariuszy: Emre z Turcji oraz Jose z Hiszpanii. Zadaniem wolontariuszy była organizacja aktywnych form spędzania czasu dla dzieci i młodzieży na orliku przy ul. Złocienieckiej. Projekt dał możliwość poznania nowych kultur, obyczajów i tradycji narodowych oraz naukę języka. Celem organizatorów było budowanie otwartej postawy wśród dzieci i młodzieży poprzez integrację z wolontariuszami.
2. Miłośnicy Tenisa Stołowego z Klubu Sportowego Orliczek działającego przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Drawsku Pomorskim realizowali projekt „Ale Rakieta”, w ramach Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, realizowany przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Partnerstwo Drawy”. W październiku odbyła się pierwsza impreza „Gramy w ping-ponga” na orliku przy ul. Złocienieckiej 25, w której udział wzięła blisko 20-osobowa grupa dzieci i młodzieży. Mimo niesprzyjających warunków atmosferycznych turniej dostarczył wielu wrażeń i dobrej zabawy. Najlepsza trójka: Marcin Dziedziczak, Patrycja Konefał oraz Przemysław Lewandowski została uhonorowana pamiątkowymi medalami.
3. W listopadzie 2012 r. Klub Sportowy Orliczek z Drawska Pomorskiego oraz Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych z Drawska Pomorskiego dołączyli do europejskiej akcji przeciwko rasizmowi. W całej Europie odbywały się happeningi, warsztaty oraz turnieje piłkarskiej wspierające walkę z rasizmem. Na orliku w Drawsku Pomorskim został przeprowadzony konkurs wiedzy, test sprawności technicznej oraz piłkarskie turnieje dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Akcja została wsparta finansowo przez angielskie Stowarzyszenie FARE oraz polskie stowarzyszenie Nigdy Więcej. W zorganizowanej akcji udział wzięło ponad 200 osób.
4. W lutym orlik odwiedziła grupy wolontariuszy z Hiszpanii i Turcji. Oprócz zajęć z młodzieżą spotkali się również z władzami Drawska Pomorskiego. Wolontariusze znaleźli się w Polsce dzięki projektowi BIT - Big International Trio, współfinansowanemu przez program UE Młodzież w Działaniu. Realizatorem projektu był Klub Sportowy Orliczek.
5. 17.03.2013 w Hali Sportowej na ul. Złocienieckiej w Drawsku Pomorskim odbyły sie zajęcia edukacyjno-sportowe dla dzieci. Organizatorami imprezy byli Damian Biłas i Michał Walkiewicz. W spotkaniu uczestniczyło 21 osób. Odbyło sie wiele konkursów tj. rzuty wolne, wykonanie opatrunków i udzielenie pierwszej pomocy (Bls), próba sił w boksie, klaskanie w podskokach, wyścigi najróżniejszego rodzaju, chwyty ewakuacyjne, rzuty do kosza. Nie zabrakło też gier i zabaw: „samuraj”, gra w „dwa ognie” i mecz piłki nożnej drużyn mieszanych. A to wszystko w ramach projektu realizowanego przez Orliczka - „Starszy Brat - Starsza Siostra”.
6. 15 kwietnia - działania pana Tomka zostają docenione. Minister Sporu Joanna Mucha oraz prezes Spółki PL 2012+ Marcin Herra nagrodzili Animatora Orlika Drawsko Złocieniecka TOMASZA WALKIEWICZA za innowacyjne projekty oraz promocję sportu powszechnego. Uroczystość odbyła się na Stadionie Narodowym w Warszawie. W konferencji uczestniczyli przedstawiciele: International Sport and Culture Association, Ministerstwa Sportu, Fundacji Rozwoju Kultury Fizycznej, Uniwersytetu Warszawskiego, PL2012+, Ludowy Związek Sportowy, przedstawiciele samorządów oraz organizacje samorządowe.
7. 20 kwietnia br. młodzież z Orliczka - ponad 50 osób - miała sposobność wyjazdu do Warszawy na mecz Legia Warszawa - Pogoń Szczecin. Niesamowite przeżycie, ogromne emocje, ale dla wielu dzieciaków pierwszy taki mecz w życiu.
8. W czerwcu br. na orliku w Drawsku Pomorskim ruszył projekt Wolontariatu Europejskiego SPORT EDUCATION. W ramach projektu do Polski na 2 miesiące przyjechał Andres i Maria Jose z Hiszpanii oraz Jose i Boinali z Francji. Hiszpanie są niesamowicie wesołymi i kontaktowymi osobami. Emanują radością i pozytywnym myśleniem. Natomiast Frnacuzi to osoby wysportowane uwielbiające biegi oraz sporty siłowe. Dzięki czterem nowym wolontariuszom orlik w Drawsku ożył. Mimo złej pogody sporo się dzieje i Orlika odwiedzają dzieci, młodzież i dorośli. Projekt dopiero się rozpoczął, ale już bardzo dużo się wydarzyło, m.in. integracyjny mecz piłkarski, spanie w szatniach na Orliku, turniej piłkarski dziewcząt oraz rozmaite gry i zabawy. Niebawem, 9 czerwca, odbędzie się Turniej Piłkarski Przeciwko Rasizmowi oraz akcja zbierania podpisów jako sprzeciwu przeciwko dyskryminacji rasowej. Projekt jest współfinansowany z programu UE Młodzież w Działaniu. Patronat nad projektem sprawują THINK TANK FOR SPORT, Projekt Społeczny oraz Stowarzyszenie NIGDY WIĘCEJ. Organizator projektu: Klub Sportowy Orliczek oraz Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Drawsku Pomorskim.
To osiem przykładów działań na orliku przy ul. Złocienieckiej. Tylko osiem. Na pewno nagroda odebrana z rak Minister Sportu przez pana Tomka jest zasłużona, okupiona godzinami planowania, analizowania, pisania wniosków o środki finansowe. Kolejne godziny spędzone na płycie orlika i w terenie z dziećmi i młodzieżą wynagrodzone są uśmiechami, szczęściem w oczach, wspomnieniami i być może gronem naśladowców. A od nas - słowa uznania. Że są na tym świecie ludzie skromni i pracowici. Wyjątkowi w swej pasji i zaangażowaniu. Dający siebie drugiemu człowiekowi. Który sprawia, że orlik i ZSP w Drawsku Pom. połączyły się z Europą. AKI