(WĘGORZYNO) Gimnazjum im. Orła Białego w Węgorzynie obchodziło 29 maja 2013 r. swoje święto. Zorganizowano je pod hasłem „Orzeł może”. Była to też okazja do podsumowania zrealizowanych projektów, które okazały się nader interesujące.
Nauczyciele, uczniowie i zaproszeni goście spotkali się na podwórzu szkoły. Tutaj przygotowano wystawy, prezentacje projektów i program artystyczny. Prowadzący obchody Jacek Liwak przypomniał genezę święta szkoły. Imię Orła Białego nadano gimnazjum 30 kwietnia 2002 roku, uchwałą Rady Miejskiej w Węgorzynie, a miesiąc później szkoła otrzymała sztandar. Stąd motywem tegorocznego święta była piosenka „Orzeł może”, wykonywana wielokrotnie przez uczniów.
Goście siedzieli pośród licznych wystaw, przedstawiających dorobek uczniów i nauczycieli, ze realizowanych działań i projektów w szkole. Młodzież zobrazowała je dodatkowo scenkami artystycznymi. Szczególnie miłym akcentem było zwieńczenie projektu „Niezwykłe historie i tradycje rodzin z naszej gminy”, którego opiekunami były panie Małgorzata Trytek i Barbara Krzęćko. Uczniowie zebrali i opublikowali w wydaniu specjalnym gazetki szkolnej historie kresowian: panów Zbigniewa Kędry i Mieczysława Kufla oraz pań Heleny Bukato, Krystyny Marcinów i Franciszki Michalczyszyn. Wszyscy oni byli obecni na obchodach i między innym im poświęcono wzruszające słowa i scenki artystyczne.
W szkole zrealizowano również inne projekty edukacyjne, dofinansowane z Unii Europejskiej. Projekt „Literacka aktywność mieszkańców gminy (historia lokalnego czasopisma, szkolne gazetki)”, którego opiekunami były panie Anna Kamińska i Katarzyna Staroń. Zorganizowano spotkania z redaktorami lokalnych czasopism, a podczas święta urządzono nawet osobną lożę prasowa, w której zasiedliśmy my, redaktorzy. Uczniowie przebrani za gazeciarzy reklamowali gazety i zadawali nam pytania.
Był projekt „Dzieje Węgorzyna” prowadzony przez panie Małgorzatę Trytek i Barbarę Krzęćko oraz „Miejscowości Gminy Węgorzyno - historia, kultura, tradycje, zabytki”, z opiekunami Katarzyną Staroń, Anną Kamińską i Joanną Halama, a także „Regionalna twórczość promująca gminę - ciekawi ludzie”, realizowany przez Joannę Halama i wspierany przez Alinę Deję i Wojciecha Cieplaka. W ramach tego ostatniego zorganizowano wystawę prac lokalnych artystów: pani Małgorzaty Jerzewskiej i pana Władysława Gałki. Ich prace mogliśmy obejrzeć w szkole. Warto dodać, że pan Władysław Gałka ofiarował gimnazjum rzeźby prezentowane na wystawie.
Była wystawa fotograficznej pod hasłem „Wsi spokojna, wsi wesoła”, której autorami byli uczniowie zachęceni do takiego wyrażenia swej wrażliwości przez Małgorzatę Trytek.
Warto na zakończenie pochwalić nauczycieli za realizację tak ujętych projektów, które wykraczają poza sztampę wielu projektów unijnych, jakże często robionych w szkołach zwyczajnie po to, by nauczyciele lub znajomi mogli dorobić do pensji. Tutaj uczniowie mieli okazję zetknięcia się z własną kulturą i tradycją, z ludźmi, którzy tę historię tworzyli i pamiętają. Również z miejscowymi artystami. Ale także sami mogli popatrzeć na swoją gminę przez obiektyw aparatu, czego efektem były ciekawe ujęcia węgorzyńskiej natury, wsi, miejsc i zwierząt. Może te projekty zainspirują ich do zostania w przyszłości historykami, dziennikarzami, artystami, a nawet gdyby tylko kronikarzami życia swojej gminy i miłośnikami ziemi węgorzyńskiej, to już spełnią swoją rolę. KAR