(RADOWO MAŁE) Gdy podinspektor Andrzej Sarnowski, z Komendy Powiatowej Policji w Łobzie, referując stan bezpieczeństwa w gminie, stwierdził, że w gminie w roku ubiegłym nie było ani jednego wypadku, wójt skomentował: - Po prostu mniej pijemy. Ktoś dodał, że to z powodu ilości dziur w drogach, bo wolniej jeździmy. Jaki by nie był powód, ten fakt jest warty odnotowania.
Jak wynika z oceny stanu bezpieczeństwa i porządku publicznego oraz skuteczności działania Policji w gminie Radowo Małe, jaką przedstawił naczelnik Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego w KPP w Łobzie Andrzej Sarnowski - nastąpiła poprawa w stosunku do roku ubiegłego. Policjanci zatrzymali w gminie na gorącym uczynku 5 sprawców przestępstw, w tym 2 nietrzeźwych kierujących, podczas gdy w roku 2011 zatrzymali ich 18, w tym 12 nietrzeźwych kierowców. Zasadne jest więc stwierdzenie wójta Józefa Wypijewskiego, że mniej pijemy albo nie siadamy po wypiciu za kierownicą. Kolejnym wskaźnikiem bezpieczeństwa jest ilość popełnionych wykroczeń. Policjanci w gminie ukarali mandatami 19. sprawców i skierowali 40 wniosków o ukaranie (wzrost o 12). Na tle powiatu, to nadzwyczaj bezpieczna gmina, gdyż w powiecie wykroczeń ujawniono 6843, a mandatami ukarano 4333 sprawców. Policjanci interweniowali 206 razy, w tym było 27 interwencji domowych i 14 w miejscach publicznych. W roku 2011 takich interwencji było 223, w tym 59 domowych i 9 w miejscach publicznych.
W roku ubiegłym stwierdzono 72 przestępstwa, nie wykryto 21. Ustalono i skierowano akty oskarżenia wobec 58 sprawców.
Największe zagrożenie odnotowano w kategorii kradzieży mienia i kradzieży z włamaniem. Takich przypadków było 32 i wciąż są to przestępstwa najtrudniejsze do wykrycia (34,4%). Poświadczał to głos sołtys Orla Zofii Dużyńskiej, która w pewnym momencie zapytała naczelnika: - Czy jest szansa na odnalezienie telewizora, który ukradli z naszej świetlicy, bo to krzywda dla naszych dzieci? Naczelnik Sarnowski stwierdził, że sprawę prowadzi inny wydział, ale szansa zawsze jest.
Na uwagę zasługuje jeszcze jeden fakt – w gminie nie stwierdzono przestępstw rozbojów, bójek i pobić. Odnotowano jedną kradzież samochodu. Nie było wypadków, zgłoszono 17 kolizji drogowych.
Od początku roku 2012 delegowano do służby w Radowie Małym dodatkowego funkcjonariusza i obecnie policjanci pracują w trzyosobowym składzie. Warto dodać, że już jakiś czas temu zlikwidowano tu posterunek Policji, więc można by żartobliwie powiedzieć, że jak nie ma Policji, to jest mniej przestępstw. Jednak na to wpływają zapewne różne czynniki; prowadzona prewencja, w tym spotkania z dziećmi, struktura gminy – przewaga gospodarstw indywidualnych, gdzie wszyscy się znają, i zapewne – moim zdaniem – wyznawane przez mieszkańców wartości, na które z kolei duży wpływ ma tutejszy ksiądz Kalamarz (choćby przykazania - nie kradnij, nie zabijaj itd.). Oczywiście, badań wpływu wyznawanych wartości i przekonań na bezpieczeństwo w swoim lokalnym środowisku nie prowadzi się w Polsce, ale na przykład takie badania w społeczeństwie amerykańskim są normą i potwierdzają tę zależność.
Nie wiem, jakby to wyglądało w przypadku gminy Radowo Małe, ale brak tutaj posterunku Policji i zarazem brak wypadków i rozbojów pokazują, że bezpieczeństwo najpierw tworzą sami mieszkańcy, a dopiero później, gdy jest naruszane, wchodzi Policja. KAR