Parkowa w Czaplinku niezagrożona! Rodzice deklarują pomoc w rekrutacji
(CZAPLINEK) Na początku stycznia 2013 r. w czaplineckim Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych odbyło się posiedzenie Komisji Oświaty Rady Powiatu Drawskiego. W spotkaniu udział wzięli również przedstawiciele nauczycieli, rodziców i Starostwa Powiatowego. Celem spotkania było omówienie aktualnej sytuacji szkoły.
Prawdą jest, że ZSP w Czaplinku znajduje się w trudnej sytuacji. Wynika ona z faktu, że w szkole z roku na rok uczy się coraz mniej uczniów - co obrazuje wykres. W szkole kształci się dziś ok. 30% uczniów mniej w porównaniu z 1999 rokiem. Niż demograficzny nie jest jedynym powodem tego stanu rzeczy. Od kilku lat mieszkańcy Czaplinka mówią, że nie wyobrażają sobie swego miasta bez Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych, jednak swoje pociechy wysyłają do innych szkół. Potwierdzają to niepokojące dane mówiące o tym, że w poprzednich latach nawet 40 % absolwentów czaplineckiego gimnazjum wybierało szkołę średnią poza Czaplinkiem. A przecież tutejszy Zespół może pochwalić się ciekawymi kierunkami, kształceniem zawodowym na wysokim poziomie oraz niekwestionowaną pozycją lidera w realizacji projektów zagranicznych. Wśród nich wymienić trzeba koniecznie projekty w ramach programu Leonardo da Vinci, gdzie uczniowie technikum mogą wyjeżdżać na praktyki zagraniczne, co w sposób znaczący poprawia ich start na rynku pracy.
Na początku 2012 r. Starostwo Powiatowe wprowadziło sposób ustalania budżetów szkół oparty na lokalnym standardzie edukacyjnym, który często skrótowo nazywany jest bonem oświatowym.
Różnice między bonem a sposobem, w jakim Ministerstwo Edukacji Narodowej oblicza subwencję oświatową są duże. Lokalny standard edukacyjny uwzględnia bowiem szereg warunków specyficznych dla każdej szkoły (m.in. liczebność klas, sposób odbywania praktyk zawodowych, typ szkoły oraz liczbę zatrudnionych nauczycieli z poszczególnym stopniem awansu). Bon oświatowy ustala przejrzyste i jednakowe zasady ustalania pieniędzy dla każdej z placówek. Szkołom, które mają dostosowaną liczbę budynków do liczby uczniów, ten sposób obliczenia budżetu daje poczucie stabilizacji finansowej i dużą swobodę działania.
Jednym z przykładów takiej swobody działania jest brak ingerencji Starostwa przy rekrutacji. Latem ubr. szkoła w Kaliszu Pomorskim uzyskała aprobatę Zarządu Powiatu Drawskiego na utworzenie mało licznych klas pierwszych.
Radykalnie zmniejszająca się liczba uczniów w ZSP w Czaplinku oraz fakt funkcjonowania w budynkach przy ul. Grunwaldzkiej i Parkowej, powoduje, że wydatki szkoły przekraczają kwotę pieniędzy przyznaną szkole zgodnie z bonem oświatowym.
W ostatnim czasie mieszkańców Czaplinka zaniepokoiła plotka o rzekomej likwidacji liceum ogólnokształcącego. Wicestarosta Andrzej Brzemiński na ww. spotkaniu zdecydowanie zdementował pogłoski o przeniesieniu LO jak i o planach utworzenia na ul. Parkowej młodzieżowego ośrodka wychowawczego dla chłopców.
Dyrektor Połoński przedstawił podejmowane działania, które mogą poprawić obecną sytuację finansową. Jednakże najskuteczniejszym rozwiązaniem problemów szkoły w Czaplinku byłby dobry wynik rekrutacji. Swą pomoc w pozyskiwaniu nowych uczniów zaoferowali rodzice, których przedstawiciel Andrzej Koremba zagwarantował dwa oddziały klasy I LO. Odwrócenie trendu spadkowego liczby uczniów w ZSP w Czaplinku pozwoli tej szkole z nadzieją patrzeć w przyszłość. (sp)