Uchwała śmieciowa przyjęta po dyskusji i korektach
(ZŁOCIENIEC) Jest już po wyborze metod ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w przypadku nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy oraz ustalenia stawki takiej opłaty za pojemnik o określonej pojemności.
Szczegóły
Kilka szczegółów na ten temat. (1) Ustalono stawkę opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w przypadku nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy, w wysokości 16,60 złotego miesięcznie od każdego mieszkańca zamieszkującego daną nieruchomość. (2) Ustalono niższą stawkę opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w przypadku nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy, w wysokości 12,20 złotego miesięcznie od każdego mieszkańca zamieszkującego daną nieruchomość, jeżeli odpady są zbierane i odbierane w sposób selektywny. (3) W przypadku nieruchomości, która w części stanowi nieruchomość, na której zamieszkują mieszkańcy, a w części nieruchomość, na której nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady komunalne, ustala się stawkę za pojemnik z odpadami komunalnymi powstałymi na danej nieruchomości:
A/ o pojemności 110 l i 120 l – w wysokości 15,05 złotego
B/ o pojemności 240 l – w wysokości 27,95 złotego
C/ o pojemności 1100 l – w wysokości 75,25 złotego.
Jeżeli odpady są zbierane i odbierane w sposób selektywny, ustala się niższą stawkę opłaty:
A/ o pojemności 110 i 120 l – w wysokości 12,88 złotego
B/ o pojemności 240 l – w wysokości 23,93 złotego
C/ o pojemności 1100 l – w wysokości 64,41 zł.
Wzór deklaracji, zakres usług
Przyjęto także wzór deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, składanej przez właścicieli nieruchomości, oraz wykazu dokumentów potwierdzających dane zawarte w tej deklaracji.
Podjęto także obszerną uchwałę w sprawie szczegółowego sposobu i zakresu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości i zagospodarowania tych odpadów, w zamian za uiszczoną przez właściciela nieruchomości opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
Regulamin utrzymywania czystości
Ostatnia uchwała z tej problematyki to regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie gminy Złocieniec.
Dodajmy na koniec, że niektóre gminy w Polsce, choć zobligowane do przyjęcia takiej uchwały, postanowiły tego nie dokonywać (np. Gryfice), mimo obowiązku. Inne gminy postanowiły ustawę zaskarżyć. Niektóre z ugrupowań politycznych przygotowują zupełnie nową propozycję ustawy z tej dziedziny. Pokazana tu uchwała ma obowiązywać od pierwszego lipca.
Wspomaganie biednych
Jak podano w Sygnałach Dnia (PR 1) w Warszawie, samorząd ma wspomagać w tych opłatach tych mieszkańców, których na takie opłaty nie będzie zwyczajnie stać. n)