(ZŁOCIENIEC) 1 września 2012 r. odbyła się uroczystość dwudziestolecia istnienia Przedszkola Prywatnego w Złocieńcu.
W uroczystości uczestniczyli: Waldemar Włodarczyk - Burmistrz Złocieńca, Urszula Ptak - Przewodnicząca Rady Miejskiej Złocieńca, Leszek Modrzakowski - sekretarz gminy Złocieniec, ksiądz Rafał Stasiejko - wikary z parafii Św. Jadwigi Królowej Polski, panie: Jolanta Byszewska i Małgorzata Dawszewka - nauczycielki ze Szkoły Podstawowej Nr 1 w Złocieńcu, Anna Dominiak - dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 2 w Złocieńcu, Elżbieta Bielak - dyrektor Przedszkola w Złocieńcu, Małgorzata Kmiecik - nauczycielka Przedszkola Wojskowego Nr 37 w Złocieńcu, Piotr Disterhoft - dyrektor OSiR w Złocieńcu, Romana Kowalewicz - dyrektor Złocienieckiego Ośrodka Kultury, Barbar Bielak - pracownica biblioteki, Piotr Kucharski - przedstawiciel firmy „Nowa Szkoła” oraz dzieci i rodzice.
Prowadzącą była Krystyna Haściło - dyrektor ds. pedagogicznych przedszkola, która przywitała gości, dzieci, rodziców i wszystkich zebranych. Uroczystość rozpoczęła się od występu artystycznego dzieci. Wychowankowie przedszkola zaprezentowali kilka piosenek i taniec „krakowiak” , personel przedszkola przedstawił inscenizację bajki „Zielony Kapturek”. Następnie prowadząca przedstawiła historię przedszkola.
W okresie transformacji ustrojowej zlikwidowano Przedszkole Nr 3 mieszczące się w budynku Spółdzielni Mieszkaniowej Postęp w Złocieńcu. Jedna z pracownic tego przedszkola, pani Stanisława Rak- Lisowska, postanowiła wówczas wziąć sprawy w swoje ręce i utworzyła przedszkole prywatne, które zostało zarejestrowane w ewidencji Kuratora Oświaty w Koszalinie pod pozycją nr 1/1992. Jak łatwo można zauważyć, było pierwszym prywatnym przedszkolem w ówczesnym województwie koszalińskim.
Działalność swoją rozpoczęło 1 września 1992 roku. Mieściło się w budynku dzierżawionym od Spółdzielni, funkcjonowały wówczas 3 oddziały, do których uczęszczało około 120 dzieci. Powoli jednak sytuacja się zmieniała; z każdym rokiem ubywało dzieci, popularność tych placówek też nie była duża. W roku 2004 placówka przeniosła się do nowego, wybudowanego przez właścicielkę budynku przy ulicy Zdobywców Wału Pomorskiego 2, gdzie mieści się do dzisiaj. Co pewien czas pani Stanisława Rak-Lisowska coś budowała i dobudowywała; a to garaż, a to piłkolandię, a to powiększała i modernizowała plac zabaw.
Stworzyła wyjątkowe miejsce, w którym dziecko radośnie się bawi, nawiązuje kontakty z rówieśnikami, zdobywa pierwsze doświadczenia społeczne, uczy się życzliwości, tolerancji i szacunku dla innych.
Funkcjonują 4 oddziały, każdy oddział ma łazienkę i toaletę, sale do zajęć i zabaw, które są przestronne, jasne, estetycznie i bogato wyposażone w sprzęt, zabawki i pomoce dydaktyczne, stwarzające szanse do podejmowania przez dzieci różnorodnej aktywności. Każda sala posiada telewizor i sprzęt RTV. W przedszkolu urządzono i wyposażono pracownię komputerową. Placówka posiada własną kuchnię, która prowadzi żywienie dzieci.
Przedszkole to instytucja, która nie może istnieć i funkcjonować bez odpowiedniej kadry pedagogicznej, zatrudnia 6 nauczycieli legitymujących się odpowiednimi kwalifikacjami zawodowymi. Większość kadry posiada wykształcenie wyższe. Wszyscy nauczyciele aktywnie uczestniczą w różnych formach doskonalenia zawodowego oraz zdobywają kolejne stopnie awansu zawodowego. W czterech oddziałach pracuje 5 nauczycieli, jedna nauczycielka na oddział plus jedna podmieniająca. Ponadto zatrudniamy nauczycieli do prowadzenia zajęć dodatkowych. Co roku przedszkolna kadra wspomagana jest studentami z wyższych uczelni (Szczecin, Gdańsk, Słupsk, Bydgoszcz) - przyszłymi nauczycielami szkół i przedszkoli.Obsługę przedszkola stanowi kadra administracyjno - obsługowa. Ponadto, bardzo często w przedszkolu są praktykanci ze szkół ponadpodstawowych, którzy przyuczają się do zawodu kucharza. Zajęcia dodatkowe prowadzone w przedszkolu: rytmika, zajęcia informatyczne, kółko teatralne, kółko plastyczne, gimnastyka korekcyjna, nauka tańca, język angielski, nauka religii, zajęcia logopedyczne.
Wszystkie te zajęcia, za wyjątkiem nauki języka angielskiego, są opłacane przez właścicielkę przedszkola.
W każdym roku jest bardzo dużo wydarzeń specjalnych w przedszkolu, które wpisują się w harmonogram pracy placówki. Codzienne życie w przedszkolu staramy się urozmaicać na różne sposoby. Oprócz stałych zajęć organizujemy szereg uroczystości i tradycji przedszkola.
W codziennej działalności stawiamy na rozwój kulturalny, duchowy, ruchowy i artystyczny naszych wychowanków. Organizujemy spektakle teatralne przy współpracy z aktorami scen Krakowa, Słupska, Bydgoszczy i Szczecina, programy artystyczno-muzyczne, koncerty, spotkania z ciekawymi ludźmi.
Przedszkole rozwija się prężnie, jego baza jest systematycznie wzbogacana, a wszystko to dzięki otwartości, zaangażowaniu i oddaniu się pracy właścicielki przedszkola pani Stasi Rak-Lisowskiej.
Po przedstawieniu krótkiej historii, personel przedszkola zaśpiewał „Dwadzieścia lat minęło” na melodię „Czterdzieści lat minęło” oraz wręczył kosz kwiatów z podziękowaniem za współpracę właścicielce przedszkola pani Stanisławie Rak-Lisowskiej.
Następnie goście składali życzenia. Burmistrz powiedział wiele ciepłych słów pod adresem właścicielki, podkreślając, że jest to niezwykle odpowiedzialna praca na rzecz „naszych” dzieci.
Dzieci i rodzice zostali zaproszeni na zabawę (na powietrzu), którą prowadzili klauni , goście natomiast na zwiedzanie przedszkola. Goście i rodzice otrzymali reklamówki przedszkola przygotowane specjalnie na tę okoliczność. (o)