(ŁOBEZ) Coraz gorsze nastroje panują w Łobzie. Ma to związek nie tylko z pogarszaniem się sytuacji gospodarczej i politycznej w kraju, ale też z brakiem jakichkolwiek perspektyw życia w mieście i gminie. Sytuacja łobeska trochę odzwierciedla tą krajową. Po czterech latach Polacy wybrali na drugą kadencję Donalda Tuska i zaraz po wyborach następuje głębokie rozczarowanie jego rządami. W Łobzie też na drugą kadencję wybrano Ryszarda Solę, bo za bardzo nie było kogo. - Ale teraz to już katastrofa. Czy leśnik może znać się na gospodarce i przedsiębiorczości? - pytają nawet ci, co na niego głosowali, nie wyłączając ludzi z jego własnego komitetu wyborczego. Tak głęboko sięga rozczarowanie.
Jak żart brzmią słowa na głównej stronie internetowej Gminy Łobez, w dziale „Gospodarka” - Wiadomości gospodarcze: „Główne kierunki rozwoju gminy to pobudzanie przedsiębiorczości, inwestycje proekologiczne (sanitacja gminy) i rozbudowa bazy turystycznej (agroturystyka, szlaki rekreacyjne, baza noclegowa). Najważniejsze inwestycje komunalne to rozbudowa sieci wodociągowej, gazowej i kanalizacyjnej”.
W sprawie turystyki nie robi się nic, nie ma nawet najprostszego pomysłu na zagospodarowanie przystani nad Regą przy starym boisku, a burmistrz nie jest w stanie wywołać jakiejkolwiek debaty na jakikolwiek temat, by zaangażować społeczność w rozwiązywanie problemów.
Wielu mieszkańców fatalnie oceniło zaangażowanie się burmistrzów w walkę o oddanie PWiK wodociągów w dzierżawę na 15 lat. Pytali - a jaki burmistrz ma w tym interes, że tak walczy jak lew.
Padło wiele obietnic w sferze kultury. Nic się nie zmieniło.
Urzędnicy chodzą samopas, stoją w godzinach pracy w kolejkach i ludzie to widzą, ale nie burmistrz.
Jednak szalę goryczy przelał - zwłaszcza wśród młodych wyborców - konflikt ze Światowidem. To w jego efekcie pojawiły się głosy o zorganizowanie referendum. Zacytujmy tylko dwa z forum naszego tygodnika. (www.tygodniklobeski.xwp.pl)
„Sielanka”: „Wszyscy wiedzą jak jest i nikt nic z tym nie robi! jako mieszkańcy mamy prawo do zmiany władz! może REFERENDUM???!! jak w innych miastach? ludzie obudźcie się! przecież to co się tu dzieje to jakaś zgroza!! Do Biedronki do pracy było 50 podań na jedno miejsce!! do sklepu odzieżowego ok. 30! nie mamy żadnej kawiarni, nie ma gdzie wyjść z dziećmi!! młodzież łobeska ma 45-70 lat!! o czym my mówimy!! wszystko się zamyka, co normalne i potrzebne.
PZU przenosi się do Świdwina!! jak grzyby po deszczu rosną sklepy monopolowe!! miasto biedy, bezrobocia i pijaków!!
ZMIEŃMY WŁADZĘ BO NAS WYKOŃCZĄ!!”
„Smutek”: „Gruntem do osiągania sukcesów jest gospodarność w szerokim jej rozumieniu.Nie trzeba Salomona do budżetu 40 milionów tylko wystarczą osoby, które swoją pracą osiągają wyniki. Tacy ludzie są wśród nas. Jeżeli odbędzie się referendum i dojdzie do następnych wyborów, to nie wolno nam popełnić błędu. Przy ocenie kandydata na radnego, burmistrza musimy brać pod uwagę osiągnięcia, status, komunikatywność, kreatywność itd. a krótko mówiąc muszą to być ludzie, którym dobro łobezian będzie najważniejszym w całej kadencji, a nie tylko do wyborów. Dlaczego takich nie wybieracie??? To proste. Większość tych co narzeka nie lubi ludzi sukcesu. Z zazdrości, że takiej osobie będzie jeszcze lepiej to wybieracie zgniłki społeczne, które to obietnicami wyborczymi brukują Łobez, a po wyborach dla wybranych tylko kasa i układy się liczą, a dla wybierających pozostaje dalej ponarzekać, popisać i cicho pokrzyczeć. Lekcja demokracji jest jedną z najtrudniejszych, bo już wiecie, że można wybierać, a teraz musicie nauczyć się jak wybierać”. KAR
- Proszę pana, proszę pani a na forum mówią, że się nie nadaję, ze jestem do dupy, że nic nie potrafię, tylko skarżyć...
-. ..bo mówią prawdę ! A próbował pan robić coś pożytecznego w innym zawodzie ?
- Próbowałem ale ze mnie to nie tylko ludzie, ale wiewiórki się śmieją !
Morał: Tak jest kochane dzieci jak się pije w parku ! :-)
~maniek
2012.05.16 12.57.17
Cicho... bo znów obrażony na cały świat poleci na komisariat :-)
~
2012.05.16 12.54.35
Czas na zmiany bo ja mam naprawdę dosyć tego "wrażliwca"
~
2012.05.11 04.32.05
Coraz gorsze nastroje panują w Łobzie. Ma to związek nie tylko z pogarszaniem się sytuacji gospodarczej i politycznej w kraju, ale też z brakiem jakichkolwiek perspektyw życia w mieście i gminie. Sytuacja łobeska trochę odzwierciedla tą krajową. Po czterech latach Polacy wybrali na drugą kadencję Donalda Tuska i zaraz po wyborach następuje głębokie rozczarowanie jego rządami. W Łobzie też na drugą kadencję wybrano Ryszarda Solę, bo za bardzo nie było kogo. - Ale teraz to już katastrofa. Czy leśnik może znać się na gospodarce i przedsiębiorczości? - pytają nawet ci, co na niego głosowali, nie wyłączając ludzi z jego własnego komitetu wyborczego. Tak głęboko sięga rozczarowanie.
~
2012.05.11 04.30.12
Należy pamiętać, że od terminu, w którym zostanie zaplanowane referendum, zależy w dużej mierze frekwencja. Głosowań, nad istotnymi dla samorządowej wspólnoty sprawami, nie powinno więc się wyznaczać w oderwaniu od miejscowych uwarunkowań i zwyczajów. Należy pamiętać, że dzień przeprowadzenia głosowania jest uzależniony od ścisłego spełnienia wyznaczonych przez prawo terminów. Referendum przeprowadza się w dzień wolny od pracy najpóźniej w 50 dniu od dnia, w którym zapadnie ważna decyzja (prawomocny wyrok sądu) o jego przeprowadzeniu.
I tak:
w przypadku referendum z inicjatywy mieszkańców w sprawie odwołania władz gminy najpóźniej 50 dni od opublikowania postanowienia komisarza wyborczego
w przypadku referendum z inicjatywy mieszkańców w innych kwestiach najpóźniej w 50 dniu od dnia opublikowania uchwały rady (sejmiku) w wojewódzkim dzienniku urzędowym
~
2012.05.11 04.28.38
Jak przeprowadzać referendum z inicjatywy mieszkańców
ETAP 1
Powołanie inicjatora referendum
Wniosek mieszkańców o przeprowadzenie referendum musi być złożony przez ściśle określone podmioty: w gminie wystarczy grupa złożona z 5 osób, w powiecie lub województwie co najmniej 15 osób uprawnionych do wybierania radnych w danej jednostce. Inicjatorem referendum może być także terenowa, statutowa struktura partii politycznej działająca w danej jst lub posiadająca osobowość prawną i działająca na danym terenie organizacja społeczna.
ETAP 2
Powiadomienie właściwego organu
Inicjator referendum powiadamia na piśmie wójta (burmistrza, prezydenta) o zamiarze wystąpienia z inicjatywą przeprowadzenia referendum. W przypadku powiatu i województwa kieruje się odpowiednio do zarządu powiatu lub województwa. Pisemne zawiadomienie musi zawierać dane ewidencyjne w tym numery PESEL wszystkich osób, wskazywać pełnomocnika, a także zawierać określenie sprawy, w której ma zostać przeprowadzone referendum. Od momentu powiadomienia inicjator ma 60 dni na zebranie podpisów mieszkańców pod wnioskiem o referendum.
ETAP 3
Zdefiniowanie przedmiotu referendum
Obowiązkiem inicjatora plebiscytu jest zdefiniowanie kwestii, która ma być w nim rozstrzygnięta, a także sformułowanie pytań albo wariantów rozstrzygnięcia problemu referendum polega bowiem na udzieleniu na urzędowej karcie do głosowania pozytywnej lub negatywnej odpowiedzi na postawione pytanie albo na dokonaniu wyborów pomiędzy zaproponowanymi wariantami.
ETAP 4
Poinformowanie mieszkańców
Inicjatorzy referendum informują na swój koszt mieszkańców o przedmiocie zamierzonego referendum, o zaproponowanych pytaniach i wariantach. W przypadku gdy celem plebiscytu jest odwołanie władz gminy do publicznej wiadomości powinno zostać podane także uzasadnienie odwołania. Gdy referendum organizowane jest w związku z samoopodatkowaniem cel i zasady wprowadzenia podatku.
ETAP 5
Zebranie podpisów
Liczony od dnia powiadomienia o zamiarze przeprowadzenia referendum 60-dniowy termin na zbieranie podpisów pod wnioskiem o referendum nie może zostać przekroczony. Aby referendum mogło się odbyć, wniosek musi poprzeć co najmniej 10 proc. uprawnionych do głosowania mieszkańców gminy lub powiatu i 5 proc. uprawnionych do głosowania mieszkańców województwa.
Podpisy zbiera się na kartach, z których każda zawiera informacje o przedmiocie zamierzonego referendum oraz o tym, że poparcia nie można wycofać. Karta zawiera również dane pełnomocnika inicjatorów plebiscytu (w przypadku gdy organizatorem jest partia polityczna albo organizacja społeczna jej nazwę i adres siedziby). Popierający wniosek mieszkaniec podaje nazwisko, imię, adres zamieszkania i numer ewidencyjny PESEL. Dane te potwierdza własnoręcznym podpisem. Wycofanie udzielonego poparcia jest bezskuteczne.
W toku zbierania podpisów należy przestrzegać ustawowych warunków wolno to czynić w miejscu, czasie i w sposób wykluczający stosowanie jakichkolwiek nacisków zmierzających do wymuszenia podpisów.
ETAP 6
Złożenie wniosku o przeprowadzenie referendum
Zgodnie z ustawą z dnia 15 września 2000 r. o referendum lokalnym, ten sam 60-dniowy termin inicjator referendum ma także na złożenie pisemnego wniosku o przeprowadzenie głosowania.
Jeśli wniosek dotyczy odwołania władz jednostki samorządowej, inicjator referendum przekazuje go komisarzowi wyborczemu wraz z informacją o spełnieniu obowiązku poinformowania mieszkańców o przedmiocie referendum. Do wniosku załącza się karty z podpisami mieszkańców.
UWAGA Wniosek mieszkańców może zostać złożony po upływie 10 miesięcy od dnia wyboru organu lub po 10 miesiącach od daty ostatniego referendum w tej sprawie. Żeby można było złożyć wniosek, do końca kadencji samorządu musi pozostać co najmniej 8 miesięcy.
Jeśli wniosek mieszkańców spełnia wymogi zawarte w ustawie, komisarz wyborczy postanawia o przeprowadzeniu referendum z inicjatywy mieszkańców. Postanowienie o przeprowadzeniu głosowania lub odrzuceniu wniosku wydaje nie później niż 30 dni od jego złożenia.
Jeśli wniosek dotyczy innych spraw trafia do wójta (burmistrza, prezydenta), a w powiecie i województwie do zarządu jednostki organy te niezwłocznie potwierdzają na piśmie otrzymanie dokumentu. Wniosek mieszkańców o przeprowadzenie w kwestiach innych niż odwołanie lokalnych władz podlega ocenie organu stanowiącego danej jst: rady gminy (powiatu) lub sejmiku. Przebiega to dwuetapowo najpierw wstępnej oceny dokonuje wyłoniona za skladu rady (sejmiku) komisja. Inicjator referendum ma zagwarantowane prawo do udziału w jej pracach Ostateczna ocena nale- ży do radnych, którzy podejmują uchwałę o prze- prowadzeniu referendum albo o odrzuceniu wniosku.
http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa
~
2012.05.11 04.28.03
Nasze społeczności lokalne nie radzą sobie z demokracją bezpośrednią. Spośród trzydziestu referendów w sprawie odwołania gminnych władz, które odbyły się w tej kadencji samorządu, tylko siedem sprostało kryterium ważności. Niepowodzeniami formalno prawnymi kończy się również większość głosowań w sprawie tzw. podatku od wywożenia śmieci. Jak wyeliminować najczęściej powtarzane błędy? Jak przeprowadzić referendum lokalne unikając niegroźnych potknięć i poważniejszych wpadek? O tym wszystkim piszemy dzisiaj w naszym "Temacie tygodnia"
Na ponad 30 referendów w sprawie odwołania władz gminy, które odbyły się w Polsce od początku tej kadencji samorządu, ważnych było jedynie siedem. Podobnie było w przypadku podejmowania przez lokalne władze decyzji o zaakceptowaniu podatku śmieciowego już kilkaset plebiscytów w tej sprawie zakończyło się fiaskiem. Przyczyną niepowodzeń jest zwykle brak frekwencji. Chcąc uniknąć wyrzucenia referendalnych pieniędzy w błoto, należy przede wszystkim zadbać, by reguły przeprowadzania plebiscytów były jasne, przejrzyste i zrozumiałe dla wszystkich. Ale warunków, od których zależy skuteczne pozyskanie głosów mieszkańców, jest więcej.
W referendum lokalnym: gminnym, powiatowym lub regionalnym obejmującym całe województwo mieszkańcy jako członkowie wspólnoty samorządowej wyrażają w drodze głosowania swoją wolę co do sposobu rozstrzygnięcia sprawy dotyczącej tej wspólnoty, mieszczącej się w zakresie zadań i kompetencji organów danej jednostki lub w sprawie odwołania rady (sejmiku). W przypadku gminy decyzje w drodze plebiscytu dotyczą także odwołania wójta (burmistrza, prezydenta miasta). Oznacza to, że mogą być dwa rodzaje spraw, których rozstrzygnięcie następuje w drodze referendum:
odwołanie lokalnych władz: organów stanowiących jednostek samorządu terytorialnego (jst), a w gminie także jednoosobowego organu wykonawczego
~
2012.05.10 19.18.35
hehe- zbierasz plony...chciałeś tak na sucho. ..ni huhu..sczeżniesz kanalio ! Zwracam dług !
!
~
2012.05.10 19.02.32
Napluć ci w twarz?
~
2012.05.10 19.01.13
Sczeźnij Kanalio!
~
2012.05.10 19.00.23
A to ten bohater co nie chciał wskazać ! Dzielny nasz. ..wojownik ! Takich obrońców nam tsza ! :-))))
W przypadku gminy decyzje w drodze plebiscytu dotyczą także odwołania wójta (burmistrza, prezydenta miasta). Oznacza to, że mogą być dwa rodzaje spraw, których rozstrzygnięcie następuje w drodze referendum:
- odwołanie lokalnych władz: organów stanowiących jednostek samorządu terytorialnego (jst), a w gminie także -jednoosobowego organu wykonawczego
~
2012.05.02 15.54.09
Kiedy i kto "robi" referendum w Łobzie ?
~Pirnaw
2012.05.02 09.50.34
Opis pewnej sytuacji (rzecz nie dzieje się w Łobezie) Spotkałem kolegę. "No co tam, słychać jak tam nowa władza rządzi.?" -"Przecież te karwy i złodzieje... patrzą tylko jak sie samym nachapać przy korycie" -"To wybierzcie innych!" -"A inni ty myślisz, ze będą lepsi ?...troche posiedzą i zaraz zaczną kraść...k***y jedne". Po czym dodał:. .."ale mnie suszy, nie masz "pożyczyć" na piwo?