(RESKO) Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej radni podjęli uchwałę w sprawie rozwiązania Zespołu Szkół w Resku.
Nie oznacza to jednak, że nie będzie szkół średnich w Resku, wkrótce zostanie podjęta uchwała o utworzeniu nowego Zespołu Szkół, do którego zostanie włączone Gimnazjum. Rozwiązanie Zespołu Szkół w Resku jest jednym z procesów mających na celu przeprowadzanie reorganizacji systemu oświaty w szkołach ponadpodstawowych, dla których organem prowadzącym jest Gmina Resko.
Według przygotowanej uchwały rozwiązanie Zespołu Szkół w Resku, w skład którego wchodzą: Liceum Ogólnokształcące, Liceum Profilowane o profilu leśnym i Zasadnicza Szkoła Zawodowa – klasy wielozawodowe nastąpi 31 sierpnia 2012 roku.
Radny Adam Seredyński już na początku obrad złożył wniosek o wycofanie z porządku sesyjnych obrad uchwały dotyczącej rozwiązania Zespołu Szkół. Przewodnicząca rady Barbara Basowska poddała wniosek pod głosowanie, ale tylko dwóch radnych było za wycofaniem uchwały z porządku obrad (radni Andrzej Nowak i Adam Seredyński).
Organ prowadzący zespół szkół działając na podstawie art.62 ust.5 ustawy o systemie oświaty, może rozwiązać ten zespół, na podstawie podjętej uchwały rady. Organem prowadzącym wszystkich szkół, wchodzących w skład Zespołu Szkół jest Gmina Resko.
Podczas dyskusji nad tą uchwałą od razu głos zabrał radny Adam Seredyński i poprosił o przeczytanie uzasadnienia do uchwały.
W uzasadnieniu uchwały napisano m.in.: „Zespół szkół jest jednostką organizacyjną, która nie jest szkołą i nie może być tak traktowana, dlatego też rozwiązanie zespołu szkół – o ile nie jest powiązane z jednoczesną zmianą zakresu działania szkół, które dotychczas wchodziły w jego skład – nie stanowi likwidacji szkoły w rozumieniu art. 59 ust.1 i nie wymaga określonej w tych przepisach procedury.
Natomiast wyłączenie ze stanowiska art. 58 w przypadku rozwiązania zespołu szkół oznacza, że dla szkół wyodrębnionych z zespołu, nie ustala się aktów założycielskich, co byłoby i tak oczywiste, gdyż nie są one faktycznie szkołami nowo tworzonymi.
W przypadku zespołu szkół mamy do czynienia ze strukturą rządzącą się odmiennymi regułami funkcjonowania w orbicie prawnym, niż w przypadku szkoły istniejącej poza zespołem. Z tych więc względów organ prowadzący szkołę jest zobligowany do przestrzegania odmiennych unormowań prawnych dotyczących zespołu szkół i szkół stanowiących odrębne, autonomiczne jednostki organizacyjne systemu oświaty, bowiem taka rozdzielność regulacji prawnych przewidziana została przez ustawodawcę”.
Ponadto zauważono, iż od 4 lat do Liceum Profilowanego w Resku nie było naboru. Brak zainteresowania wśród młodzieży gimnazjalnej profilem tego liceum wskazuje na to, że należy szczegółowo przeanalizować system nauki ponadgimnazjalnej i określić jej zakres.
Adam Seredyński podczas dyskusji powtórzył, że według niego decyzja o rozwiązaniu szkół i utworzeniu nowego - wraz z gimnazjum - jest zła. Radny Seredyński poprosił o wypowiedź burmistrz, przewodniczącą komisji oświaty radną Renatę Kulik i radnego Jana Czabana. Wszyscy byli za włączeniem gimnazjum do Zespołu Szkół.
„Jest to szansa na stabilizację dla szkoły średniej, szansa na zatrzymanie większej ilości uczniów w Resku” - mówili.
Dyskusje na temat rozwiązania Zespołu Szkół i powołania nowego toczyły się niejednokrotnie i to wtedy radni zajmowali swoje stanowiska, szeroko je omawiając. Radny Dariusz Możejko złożył wniosek o zakończenie dyskusji i przejście do głosowania nad uchwałą.
Radny Andrzej Nowak i Adam Seredyński byli przeciwni rozwiązaniu ZS, Czesław Kotłów wstrzymał się od głosowania, pozostali radni głosowali za i uchwała została przyjęta.
Podczas następnej sesji najprawdopodobniej zostanie podjęta uchwała w sprawie utworzenia nowego Zespołu Szkół w Resku, w którego skład będą wchodziły: Liceum Ogólnokształcące, Zasadnicza Szkoła Zawodowa – klasy wielozadaniowe i gimnazjum. PJ
Radni się zmienią, bo zmienią się na pewno, a absurdy długo będą pokazywać swoją beznadziejną, bezsensowną twarz
~ktosiek
2012.04.18 22.39.01
Polityczna sprawa. Dlaczego kosztem gimnazjum probuje sie ratowac liceum. Niech sie wladze zajma praca nad tym jak pozyskac uczniow z gminy Radowo i Ploty. Niech dyrekcja liceum i wladze gminy popracuja nad stworzeniem sensownych kierunkow nauczania w tej szkole, aby przciagnac mlodziez. Oczywiste jest, ze spora czesc uczniow i tak pojdzie do szkol w Szczecinie i innych miastach, tak jak np. corka burmistrza.Jjak powstanie Zespol to rowniez sie raptownie nie zmieni. Nie rozumiem dlaczego wladze gminy chca sklocic srodowisko nauczycielskie w Resku.Za dyrektora Szatkowskiego, by tego nie zrobili, bo mial zbyt duzy autorytet w srodowisku. Nowy dyrektor jest obcy, to latwiej nim sterowac. Jak pisza w jednym z artykulow powyzej w Resku tez nalezaloby zrobic referendum chocby w zwiazku z mieszaniem w oswiacie. Radni nie dbaja o dobro calej spolecznosci, tylko za stolki realizuja chore pomysly. Opamietajcie sie Buczki, Mozejki i tym podobni, bo wy tez zostaniecie ocenieni przez spolecznosc lokalna, moze szybciej niz sie tego spodziewacie. Szykuja referendum w Lobzie, moga i zrobic w Resku. Porownywanie pieniedzy wydawanych na ludzi, czytaj szkoly z kasa wydawana na chodniki, jak stwierdzila przewodniczaca Basowska na spotkaniu w Gimnazjum, powinno zdyskredytowac ja w oczach wszystkich wyborcow. Rece precz od Gimnazjum, skoro ta i tak bardzo trudno szkola przede wszystkim ze wzgledow wychowawczch dobrze funkcjonuje.