List burmistrza Waldemara Włodarczyka do społeczności miasta i odpowiedź
(ZŁOCIENIEC) Burmistrz Złocieńca wysłał list do mieszkańców miasta. Publikujemy go poniżej wraz z odpowiedzią, jaką udzielił mu jeden z mieszkańców miasta, Mieczysław Podwalny.
OG. 033.58.2011. LM Złocieniec, 15 grudnia 2011 r.
Burmistrz Złocieńca
Waldemar Włodarczyk
Szanowni Państwo
W dniu 24 listopada minionego roku podczas Sesji Rady Miejskiej w Złocieńcu radny pan Mirosław Kacianowski złożył podpisane przez Państwa stanowisko w sprawie planów sprzedaży udziałów w Zakładzie Ciepłownictwa Sp. z o. o. w Złocieńcu oraz przedstawił swoje stanowisko w tej sprawie.
Ponieważ tylko nieliczni z Państwa byli obecni i brali udział w dyskusji na sesji rady gminy, czuję się w obowiązku złożyć wszystkim Państwu szerszą informację w tej sprawie i odnieść się do poruszonych kwestii przez radnych i uczestników dyskusji.
Zanim przejdę do sedna sprawy, chciałbym zwrócić uwagę Państwa na kilka spraw z tym związanych.
Minister Finansów rozporządzeniem z grudnia 2010 roku zmienił zasady obliczania wskaźnika zadłużenia gmin, mierzonego relacją zobowiązań do dochodów. Nie wchodząc w szczegóły wyjaśnię tylko, że do ogólnego zadłużenia gminy wlicza się teraz zobowiązania wynikające z wieloletnich umów o wykup wierzytelności. To sprawiło, że wiele gmin w Polsce, wśród nich znalazła się też nasza Gmina, których zadłużenie przedtem nie przekraczało bezpiecznej granicy 40 %, dzisiaj zbliżają się do granicy maksymalnego ustawowego poziomu zadłużenia 60 %.
Wiele zadań bieżących gminy, na przykład oświata, oświetlenie dróg, pobyt pensjonariuszy w domach pomocy społecznej, stypendia socjalne, wypłata zasiłków stałych, to zadania, które powinny być finansowane w całości z Budżetu Państwa. Niestety, na ich realizację gminy otrzymują z Budżetu Państwa zbyt mało pieniędzy lub nie otrzymują ich wcale. W efekcie gminy muszą je finansować głównie z bieżących dochodów własnych, ograniczając w ten sposób możliwości finansowania inwestycji. A przecież gmina Złocieniec kontynuuje rozpoczęte jeszcze w poprzedniej kadencji zadania inwestycyjne ze środków unijnych lub z Budżetu Państwa, na przykład droga Ostrowice - Kalisz Pomorski, szereg miejskich ulic, zakup pojazdu i sprzętu ratowniczego przeciw skutkom zagrożeń naturalnych i awarii, przebudowa stadionu miejskiego czy wsparcie finansowe zakończonej już modernizacji kina. W najbliższym czasie gminę Złocieniec czekają dalsze inwestycje w dziedzinie dróg i gospodarki wodnej i ściekowej, których oczekują od nas mieszkańcy lub wynikają one z konieczności dostosowania się do przepisów unijnych.
Zestawienie tych faktów - przepisów prawa, zadań, potrzeb i możliwości powoduje, że trzeba szukać dodatkowych środków i możliwości dopięcia budżetów na kolejne lata.
Jednym z pomysłów na uzyskanie dodatkowych dochodów i wykorzystanie ich na inwestycje w mieście i gminie, jest między innymi sprzedaż majątku komunalnego. Od lat sprzedajemy z dobrym efektem nieruchomości gminne - grunty pod budownictwo lub na działalność gospodarczą, czy mieszkania komunalne.
Obserwujemy, że od pewnego czasu gminy podobne do naszej prywatyzują przedsiębiorstwa komunalne - zakłady budżetowe lub spółki, w której gmina ma 100 % udziałów. Przykłady prywatyzacji przez sprzedaż gminnych udziałów w spółkach ciepłowniczych w Łobzie, w Barlinku i w Białogardzie, gdzie decyzje o sprzedaży były albo wymuszone przez zły stan techniczny urządzeń ciepłowniczych, tak jak w Łobzie, albo wynikały z poszukiwania środków na kolejne inwestycje, jak w Barlinku czy Białogardzie pokazują, że są to rozwiązania, które przynoszą dochody gminie i dają perspektywy rozwoju ciepłownictwa w przyszłości, a nie tylko podwyżki taryf - jak wskazujecie Państwo w swoim pisemnym stanowisku.
Ciepłownictwo nie jest zadaniem własnym gminy. Gmina ma tylko stwarzać warunki, żeby ciepło dostarczane było do wszystkich chętnych. Przez 13 lat funkcjonowania Zakładu Ciepłownictwa Sp. z o. o. - gminnej spółki ciepłowniczej, a przedtem zakładu budżetowego, z zaangażowaniem znacznych gminnych środków, zostały stworzone warunki techniczne dla gminnej gospodarki ciepłowniczej. W najbliższych kilku latach spółka stanie jednak przed faktem konieczności modernizacji kotłowni i rozbudowy sieci, ale z własnych środków tego na pewno nie dokona. Obecna w miarę stabilna sytuacja spółki, choć obciążona ponad pół milionowym balastem strat z lat ubiegłych powoduje, że nie jest sztuką konieczność wyzbycia się za bezcen przestarzałego i wyeksploatowanego majątku, ale wynegocjowanie dobrej ceny za jeszcze sprawnie funkcjonujące przedsiębiorstwo.
Sprzedając udziały w naszej spółce możemy osiągnąć dodatkowe pieniądze do budżetu z przeznaczeniem na inwestycje drogowe, a przy tym zabezpieczyć interesy mieszkańców Gminy w zakresie dostaw ciepła oraz zapewnić dalsze zatrudnienie dla pracowników spółki. Mam świadomość, że sprzedaż musi zostać obwarowana warunkami bezpieczeństwa dostaw ciepła dla mieszkańców i zapewnienia pakietu socjalnego dla pracowników spółki. W umowie sprzedaży udziałów znaleźć powinno się zobowiązanie dla przyszłego właściciela do zainwestowania przez niego w kotłownie i sieci ciepłownicze oraz podłączenia nowych obiektów do sieci ciepłowniczej.
Chciałbym wyjaśnić poruszoną przez Państwa sprawę cen ciepła, ich podwyżek, którymi po prywatyzacji straszy się mieszkańców. Wnioski o zmianę taryf już od wielu lat sprawdza i zatwierdza każdorazowo Urząd Regulacji Energetyki bez względu na to, czy składa je gminna spółka czy prywatne przedsiębiorstwo. Podwyżka cen musi zawsze wynikać z uzasadnionych i umotywowanych kalkulacji kosztów, a nie z chęci większego zysku prezesa spółki komunalnej czy właściciela prywatnej firmy. Urząd Regulacji Energetyki jest gwarantem zasadności ewentualnych podwyżek cen, a brak wpływu gminy w tym zakresie, to kolejny argument przemawiający za prywatyzacją ciepłownictwa. Zresztą ostatnio mówi się także o ograniczeniu gminy w zatwierdzaniu taryf wodno - kanalizacyjnych i przekazaniu tych uprawnień właśnie Urzędowi Regulacji Energetyki, dlatego trudno zgodzić się ze stawianą tezą o uwolnieniu cen w przyszłości.
Mając na względzie dobro wszystkich Mieszkańców naszej Gminy, w tym także Państwa zamieszkałych w zasobach Spółdzielni Mieszkaniowej POSTĘP, ważne sprawy dla rozwoju gminy, w tym ewentualnej prywatyzacji gospodarki komunalnej, pozostaję do Państwa dyspozycji i oczekuję na bezpośrednie spotkanie, które zadeklarował radny p. M. Kacianowski, jednocześnie Prezes Zarządu Państwa spółdzielni mieszkaniowej. Na spotkaniu będzie możliwa dalsza dyskusja, rozwiązanie powstałych wątpliwości oraz wyjaśnienie fałszywie postawionych tez i plotek na temat prywatyzacji miejskiej ciepłowni. (...)
Burmistrz Złocieńca mgr inż. Waldemar Włodarczyk
ODPOWIEDŹ NA LIST MIESZKAŃCA MIASTA
Szanowny Panie Burmistrzu
Uprzejmie dziękuję za pismo z dnia 15 grudnia 2011 roku w sprawie planów sprzedaży udziałów w Zakładzie Ciepłownictwa Sp. z o. o. w Złocieńcu, z którego treścią zapoznałem się dogłębnie i wnikliwie.
Z pisma wynika, iż sprzedaż udziałów w Zakładzie Ciepłownictwa to sposób na pozyskanie dodatkowych środków, by pokryć zadłużenie Gminy. Nadto przekonuje Pan, że ze strony nowego właściciela nie grożą bezzasadne podwyżki taryf ciepła, bowiem Urząd Regulacji Energetyki czuwa nad kalkulacją kosztów bezpodstawnego zawyżania cen. Dalej przekonuje Pan Burmistrz, że w całym przedsięwzięciu zostaną zabezpieczone interesy i dobro wszystkich mieszkańców Gminy.
Niniejszym informuję, że przedstawione propozycje przez Pana Burmistrza w mojej ocenie nie zasługują na uznanie, bowiem obecna rzeczywistość przepełniona jest bezgranicznie na każdym kroku i w każdej sferze społeczno-gospodarczej niepewnością i ryzykiem, a zatem nie ma bezspornych argumentów, że Pańska wizja jest gwarantem bezpieczeństwa socjalnego dla mieszkańców Złocieńca, którzy zdani są na korzystanie z ciepłowni na Osiedlu Czaplineckim i nie mają innego wyboru.
Pan Burmistrz podaje, że receptą gwarantującą nadzór nad poziomem ciepła jest Urząd Regulacji Energetyki w Warszawie, który bada wnioski zakładów i instytucji produkujących ciepło w zakresie stosowanego poziomu cen. Łatwo zauważyć, że w dzisiejszej rzeczywistości nie ma na nic recepty, a recepty, te medyczne w szczególności, od początku tego roku w całości się zdewaluowały i są traktowane jak dokument śmieciowy. Dla chorych i cierpiących nie ma żadnego Urzędu Regulacji Zdrowia. Arogancja władzy i urzędników w odniesieniu do społeczeństwa występuje na każdym kroku. Społeczeństwo ubożeje, obniżane są renty i emerytury, rząd szuka pieniędzy u najuboższych, zaś dygnitarze centralnej władzy i administracji opływają we wszystko.
Gdy idzie o Urząd Energetyki, który ma czuwać nad poziomem cen ciepła, to łatwo zauważyć, że jest to instytucja kategorii kadencyjnej. W następnej kadencji może dojść do karuzeli politycznej i zostaną uwolnione ceny i tym samym zniknie Urząd Kontroli Energetyki.
Jeżeli chodzi o Ministra Finansów, to jego działanie jest również kadencyjne. Obecny minister zmienił zasady obliczania wskaźnika zadłużenia gmin, a to stało się przesłanką, by dokonać prywatyzacji zakładu ciepłownictwa w Złocieńcu. Proszę zauważyć, że każdy kolejny Minister Finansów „błyśnie” jakimś kuriozum lub dziwolągiem, a potem odchodzi na inne „ciepłe” stanowisko. Tu zaś w Złocieńcu nadchodzą ciężkie czasy, pomysły na górze nie zawsze utożsamiają się z głębokim terenem, zatem pośpiech jest wskazany tylko przy łapaniu pchły, a nie prywatyzacji ciepłowni.
Proszę zauważyć, że sprawa jest poważna, bowiem w Złocieńcu tworzy się grupa nieformalna, której celem jest przeciwdziałanie prywatyzacji ciepłowni i by nie doszło do nieuzasadnionego wzrostu cen na przykład o 50 procent, jak to miało miejsce w innych gminach naszego województwa, według „Tygodnika Pojezierza Drawskiego”.
Nic dziwnego, że w trudnych czasach ludzie się jednoczą widząc zgrzyty i zawirowania w organach centralnych od Ministra Zdrowia przez sport i inne, na prokuraturze kończąc, co tym samym przykłada się na brak wiary i zaufania do organów samorządowych.
W świetle powyższego sprawa sprzedaży udziałów Zakładu Ciepłownictwa wymaga trafnego wizerunku w ujęciu przyszłościowym, a nadto racjonalności z punktu widzenia społecznego i nie mijania się z rozumem wszystkich organów samorządowych, by na gruncie złocienieckim nie popełnić kolejnych błędów historycznych.
Proszę zauważyć, że w przyszłości nikt nie będzie mówił, że Minister Finansów był sprężyną w tym przedsięwzięciu i doprowadził do sprzedaży ciepłowni obcym.... Zaś każdy powie imiennie, kto skazał na marginalizację znaczną część mieszkańców fundując na lata podwyżkową ofensywę cen ciepła, a co za tym idzie migrację za chlebem młodych ludzi ze Złocieńca.
Z poważaniem i wyrazami szacunku
Mieczysław Podwalny
Proponuję sprzedać kino i cały ten "świeży powiew"... jako nieruchomość na pewno jest coś wart ;) no i będzie można wyremontować ul. Połczyńską, skoro tak się "dba" o drogi...
~
2012.03.16 12.02.42
Demokracja wymaga wiedzy. Mieszkańcy nie interesują się jak funkcjonuje samorząd myślą że, to wszystko dzieje się poza gminą. Pieniądze na jej funkcjonowanie z większości pochodzą z gminy, a jeśli jej tak strasznie brak to znaczy że tu się nic nie robi aby ten stan poprawić do którego doprowadzono wieloletnim rządzenieniem tej samej ekipy.
~
2012.03.15 21.59.55
Nie wiem, czy redaktor Rynkiewicz pokaże tutaj artykuł z ostatniego wydania "tpd" tj. nr 11 (422) z dnia 14.03.2012, str. 10, tytuł "Połczyn sprzedał Energetykę Cieplną - czas na Złocieniec".
Myślę, że w obecnej sytuacji jest to strzał w dziesiątkę (słowne wyróżnienie dla red. nacz. i KAR).
Proponuję zainteresowanym problemem kupić papierowe wydanie i przeczytać, gdyż analiza jaką przedstawił pan przewodniczący Franciszek Pilip jest naprawdę dobra i może rzutować na nasz, złocieniecki punkt widzenia.
~
2012.03.10 15.35.35
Tak, tylko w jednym mam trochę odmienne zdanie. Może nie obniżać pensji tym, co je mają niezłe, tylko podwyższać tym, co mają kiepskie.
~
2012.03.10 14.01.29
Hycel.
Będzie łapał za darmo, w zamian za zezwolenie na wyrób psiego smalcu, który wskutek rosnących kręgów biedy, a co za tym idzie zwiększonej liczbie zachorowań na gruźlicę (zminimalizowanej za PRL-u), cieszy się coraz większym wzięciem.
~zefir
2012.03.09 21.10.18
ciekawe kto będzie łapał bezpańskie psy jak zlikwidują Straż Miejską?
~
2012.03.08 19.48.32
~ Tu nie chodzi o naprawę budżetu mandatami, tylko jak zaczęto mówić o tym że straż miejska w Złocieńcu jest zbędna i trzeba zredukować etaty to chodzą teraz po mieście i szukają dziury w całym, wlepiają mandaty za pierdoły zamiast do pracy się wziąć...
~=====
2012.03.08 18.49.38
A moze wystarczy zmniejszyc premie w urzedachi place?? A moze radni popracuja za darmo i wtedy wyjdzie kto chce cos zrobic dla tego miasta? A moze zlikwidowac pare stanowisk niepotrzebnych? A moze polaczymy prezesow ZGM, ZWiK itp... jako jedna spolka. Bo po co placic 3 czy 5 prezesom jak mozna zaplacic jednemu, albo jednej ksiegowej, jednej sekretarce. Tu szukajcie OSZCZEDNOSCI!!
A zreszta szkoda slow.
Bo jak ja bym zarabial 10 000zl pensji na miesiac to tez mi by bylo obojetnie czy zaplace za cieplo 400 czy 700zl !
A widocznie burmistrza z calym szacunkiem dla jego osoby stac na takie kroki, ale niestety NAS SZARYCH OBYWATELI na takie RYZYKo nie stać!
~Do Pana Grzesia
2012.03.08 12.51.07
Witam Pana i dziękuję za Pana uwagi.Nie jestem przeciwnikiem naszych władz samorządowych ale chciałbym poznać odpowiedzi na swoje pytania.Nie twierdzę też,że Pan Burmistrz nie ma racji ale chciałbym poznać podstawy interpretacji przez niego ustawy o samorządzie gminnym.Być może jestem jednym z wielu mających podobne wątpliwości i czekającym na takie argumenty,które przekonają mnie całkowicie do opinii Pana Burmistrza.Niedawno słuchałem wypowiedzi na podobny temat twórcy obecnego porządku samorządowego Pana Michała Kuleszy i z jego wypowiedzi wcale nie wynikało,że realizując zadania własne gmina ma tylko stwarzać warunki.To tak jakby kupić paliwo na ogrzewanie dla kotłowni,której nie ma.
Wykonywanie zadań publicznych powierzono gminie w celu zaspokajania potrzeb mieszkańców a nie stwarzania warunków do ich zaspokojenia.
~
2012.03.08 12.17.02
Burmistrz Zlocieńca jest od sprzedawania a nie budowania.
~Grześ
2012.03.08 09.57.13
do Pani/Pana ~abc
Czy oprócz ciepłowni Burmistrz ma jeszcze wybudować elektrownię i gazownię ?
~abc
2012.03.07 07.57.32
USTAWA
z dnia 8 marca 1990 r.
o samorządzie gminnym
Art. 7.
1. Zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty należy do zadań własnych gminy.
W szczególności zadania własne obejmują sprawy:
1) ładu przestrzennego, gospodarki nieruchomościami, ochrony środowiska i
przyrody oraz gospodarki wodnej,
2) gminnych dróg, ulic, mostów, placów oraz organizacji ruchu drogowego,
3) wodociągów i zaopatrzenia w wodę, kanalizacji, usuwania i oczyszczania
ścieków komunalnych, utrzymania czystości i porządku oraz urządzeń sanitarnych,
wysypisk i unieszkodliwiania odpadów komunalnych, zaopatrzenia
w energię elektryczną i cieplną oraz gaz,
Co Pan na to Panie Burmistrzu? Czy rzeczywiście nie jest to zadanie własne gminy? Skąd interpretacja taka jak Pańska ?
~
2012.03.06 22.20.07
zamiast sprzedawać ciepłownie, to mandatami chcą naprawić budżet gminy.
~`ktoś
2012.03.06 20.02.17
Pytanko: Dlaczego straz miejska wlepia mandaty na osiedlu? Kiedy ta sonda na temat naszej straży?Czyzby na pożegnanie z ciepłymi stołkami zrobiło im się tak przykro że próbują teraz wszystkich wkurzyć{albo przestrszyc?}, a może na osiedlu powstaną nowe wielopoziomowe parkingi?
To jest POlska właśnie. A tak na marginesie : MATA CO CHCIELIŚTA !!
~Fan
2012.03.06 13.12.07
No i czego " ciemny ludzie " ?. Przecież ONi rebią POlityki oni robią...........................L O D Y !!
Chcieliscie - macie i Ciiiiiiii
~`ktos
2012.03.05 15.24.20
W najbliższych kilku latach spółka stanie jednak przed faktem konieczności modernizacji kotłowni i rozbudowy sieci, ale z własnych środków tego na pewno nie dokona. To będzie tak: spółke kupi firma która zainwestuje w modernizacje czytaj: wyłoży pare baniek i powie dziękujemy nie chcemy od nikogo żadnych pieniędzy.To jest jeden wariant.Drugi wariant jest taki:Firma X dostanie na modernizacje pieniądze z UE,a i tak poprosi o zwrot.Rozbudowa sieci-To w Złociencu powstaje nowe osiedle?A może podłączą okoliczne wioski?
~.
2012.03.05 12.55.53
po co te strachy, przyjdą kolejne wybory i znowu wygra ta sama ośmiornica. I nad tym trzeba się zastanowić.