(DRAWSKO POMORSKIE) Rada Miejska w Drawsku Pomorskim poczyniła pierwszy krok w kierunku otworzenia kopalni torfu pomiędzy Jankowem a Zbrojewem.
Inwestor, nie określony w uchwale, chciałby kopać torf na łąkach znajdujących się w okolicach Jankowa i Zbrojewa. Radni podjęli więc uchwałę o przystąpieniu do sporządzenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, która rozpocznie tryb formalno-prawny sporządzenia zmiany planu miejscowego, w celu ustalenia przeznaczenia terenów oraz określenia sposobów ich zagospodarowania i zabudowy.
Jak podano w uzasadnieniu do uchwały, przystąpienie do zmiany obowiązującego miejscowego planu ma na celu stworzenie inwestorom warunków umożliwiających otworzenie kopalni torfu w Jankowie. Obszar inwestycji obejmuje grunty składające się z działki nr 110/1 w obrębie Zbrojewo oraz działek nr 9, 13, 77, 78, 16/1, 1, 3, 11 w obrębie Jankowo.
W dniu 10 października 2011 r. przewodniczący Rady Miejskiej w Drawsku Pomorskim wystąpił do urbanisty Piotra Kozłowskiego - autora studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Drawsko Pom. - z zapytaniem o zgodność planowanego zamierzenia inwestycyjnego z ustaleniami studium i w odpowiedzi z dnia 20 grudnia 2011 r. uzyskał informację potwierdzającą wnioskowaną zgodność. Zgodnie z par. 81 studium: „Obszary wskazane na rysunku studium, w tym złoża kopalin pospolitych, mogą podlegać eksploatacji zgodnie z przepisami szczególnymi. Wyznaczanie nowych terenów górniczych poza obszarami wyznaczonymi w rysunku studium może odbywać się w drodze sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, przy uwzględnieniu zasad ochrony środowiska przyrodniczego i uniknięciu lub minimalizacji kolizji z wartościami przyrodniczymi”.
Planowana inwestycja jest zgodna ze studium, jednak ze względu na lokalizację przedsięwzięcia na obszarze „Ostoi Ińskiej” z sieci Natura 2000 oraz zespole przyrodniczo-krajobrazowym określonym w Waloryzacji Przyrodniczej, instytucje właściwe w sprawie opiniowania i uzgadniania miejscowych planów mogą określić warunki, których – jak stwierdzono w uzasadnieniu - nie można przewidzieć na obecnym etapie postępowania. KAR
Podobno (na czyjeś zlecenie) jakiś dyspozycyjny redaktorzyna interesuje się tematem kopalin, ale nikt nie chce udzielić mu wywiadu.
~
2012.03.05 07.20.58
OCZYWIŚCIE BRUDNE PIENIĄDZE. ..........
~Ale jaja
2012.03.04 23.17.47
A NIE PRZYSZLO KOMUS DO GLOWY, ZE W DRAWIE MOZNA PRAC?
~
2012.03.04 16.17.49
No właśnie,ludzie którzy powinni pilnować, żeby nie dochodziło do dewastacji przyrody mają to głęboko w d....Ważne, żeby nie narazić się burmistrzowi i wziąć pierwszego pobory......Zastanawiam się co trzeba zrobić, żeby nie mieć pod górkę z takimi pozwoleniami -może "kochać" Drawę ?
~
2012.03.03 17.47.24
To co, że NATURA 2000, przecież zgodę na żwirownie pod Gogółczynem/Zarańskiem też już wydano, pomimo,że obszar ten też leży w NATURZE 2000. Kogo dziś interesuje ochrona środowiska.