Nasi mieszkańcy powiedzieli zdecydowanie nie biogazowi w Bienicach
(DOBRA-BIENICE) Kontynuujemy naszą serię wywiadów z sołtysami wsi w Powiecie Łobeskim. Tym razem rozmawiamy z Agnieszką Witkowską, sołtysem Bienic, w gminie Dobra.
- Jakie prace są prowadzone obecnie na wsi? Co zostało już zrobione?
- Fundusz sołecki obejmuje kwotę 13.000 zł, jednak cały plan ich wykorzystania zrobiła jeszcze poprzednia pani sołtys, ja tę funkcję sprawuję dopiero od lutego. Niestety jest to ostatni rok, gdy mamy do wykorzystania fundusz sołecki, w całej gminie od przyszłego roku fundusze te, będą zlikwidowane. W naszej miejscowości funkcjonuje Centrum Kształcenia w Bienicach, którego koszty utrzymania ponosi w chwili obecnej Gmina Dobra. Centrum znajduje się w świetlicy wiejskiej, w której zatrudniona jest osoba, posiadająca niezbędne wykształcenie i przygotowanie do prowadzenia zajęć z zakresu informatyki oraz prowadzenia różnorodnych szkoleń drogą elektroniczną. Osoba ta nadzoruje uczęszczającą do świetlicy młodzież i dzieci, którzy mogą korzystać z Internetu, a także mają możliwość uczestniczenia w organizowanych kursach i szkoleniach. Pracownia wyposażona jest w 10 komputerów, z których każdy podłączony jest do sieci internetowej.
- Jakie plany ma wioska na przyszłość, jakieś inwestycje, może imprezy?
- Zaplanowany jest remont świetlicy wiejskiej, został zakupiony nowy kominek, w celu usprawnienia systemu grzewczego świetlicy wiejskiej. Do tej pory, był w niej zamontowany piec kaflowy, który nie był w stanie, w okresie zimowym, utrzymywać odpowiedniej temperatury. Dlatego też podczas okresu zimowego, wiele imprez nie było możliwych do zrealizowania.
W tym roku, przy placu zabaw postaramy się jeszcze wykonać boisko do piłki siatkowej.
Pozostała kwota dostępnego funduszu sołeckiego zostanie przeznaczona na drobne remonty, bądź usługi, tj. malowanie przystanku autobusowego, bądź zakup paliwa do wykaszarki. W związku z faktem, że w roku bieżącym nie funkcjonują prace interwencyjne, wszystkie prace gospodarcze na terenie wsi wykonujemy we własnym zakresie.
13 sierpnia br. został zorganizowany festyn sołecki, na którym oprócz wielu atrakcji, zarówno kulturalnych, jak i sportowych, wykonano stoiska, które zostały zorganizowane przez samych mieszkańców. W trackie festynu sprzedawano za „symboliczną złotówkę” własne wypieki i produkty, zasilając tym samym skromny budżet sołecki na przyszły rok..
Dzięki przychylności Urzędu Miejskiego w Dobrej, w szczególności Pani Burmistrz Barbary Wilczek, zostało podpisane porozumienie z Zarządem Dróg Powiatowych w Łobzie, w wyniku którego zostały rozpoczęte prace zmierzające do wykonania nowego chodnika o długości około 600 mb. Zarząd Dróg Powiatowych w Łobzie zabezpieczył wszystkie niezbędne materiały drogowe, natomiast Gmina Dobra finansuje i pokrywa koszty, związane z jego wykonaniem (robocizna i sprzęt oraz materiały pomocnicze).
- Z jakimi problemami boryka się obecnie wioska?
- Największe zagrożenie, to planowane przedsięwzięcie, polegające na budowie biogazowi o mocy 1 MW na terenie dwóch nieruchomości zlokalizowanych w Bienicach, będących własnością tutejszego inwestora.
Na wniosek firmy ,,DEUT-POL” Sp. z o. o z siedzibą w Bienicach, Urząd Miejski w Dobrej, rozpoczął w ubiegłym roku procedurę wydania decyzji środowiskowej dla przedsięwzięcia polegającego na ,,Budowie biogazowi o mocy 1 MW w Bienicach na działce nr 251, obręb Bienice”. Zgodnie z obowiązującymi przepisami Urząd Miejski w Dobrej wystąpił do organów opiniujących, tj. Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Szczecinie, Wydziału Terenowego w Koszalinie oraz Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Łobzie, z wnioskiem o wydanie opinii w sprawie obowiązku przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko przedsięwzięcia oraz sporządzenia raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko.
Na podstawie ww. opinii, Inwestor – firma ,,Deut-Pol” Sp z. o. o., została zobowiązana do opracowania raportu oddziaływania na środowisko dla przedmiotowego przedsięwzięcia.
W związku z wezwaniami Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Koszalinie, Inwestor za pośrednictwem pełnomocnika - autora raportu – p. Henryka Wolskiego, uzupełniał dokument kilkukrotnie. W uzupełnieniach raportu, które wpłynęły do Urzędu Miejskiego w Dobrej pojawiły się informacje, które wzbudziły duże zaniepokojenie nie tylko wśród mieszkańców Bienic, ale również okolicznych miejscowości. Informacje dotyczyły wykorzystywania, w tym dowozu, dużych ilości substratów emitujących odory, w ilości 28 tys. ton rocznie, którymi miałyby być: kiszonka kukurydzy, gnojowica bydlęca, gnojowica świńska, wywar gorzelniany, osady z oczyszczalni ścieków, odpady biodegradowalne, odpadowa tkanka zwierzęca, nieprzekompostowane frakcje odpadów pochodzenia zwierzęcego i roślinnego. Taka sama ilość odpadów pofermentacyjnych miała być zagospodarowana na terenie gminy, na gruntach należących do Inwestora.
Ogólny sprzeciw społeczny wzbudziły kwestie lokalizacji biogazowi, tj. ok. 280 m od najbliższych zabudowań, emisji odorów, zapisy dotyczące odpadów z rzeźni i przeróbki termo-fizyczej, również zapisy dotyczące hałasu emitowanego z biogazowni oraz wielokrotnie wzmożonego ruchu samochodowego (ok. 10 samochodów ciężarowych z wjazdem i wyjazdem - łącznie 20 przejazdów dziennie), zagrożenia w stosunku do ujęć wód podziemnych (istniejąca, eksploatowana hydrofornia w m. Bienice) oraz wody płynącej rzeki Dobrzenicy, usytuowanej w odległości ok. 200 m od miejsca planowanej inwestycji, nie wyjaśnione kwestie dotyczące samego zakresu rzeczowego inwestycji, braku zapisów dotyczących alternatywnego wariantu lokalizacyjnego, konkretnego opisu technologii, jaka miałaby być zastosowana w planowanej biogazowi, szczegółowej inwentaryzacji przyrodniczej oraz szeregu innych spraw przedstawianych w trakcie trwania konsultacji społecznych w ramach prowadzonego postępowania.
W marcu bieżącego roku inwestor wycofał wniosek, po dwóch miesiącach złożył jednak ponownie. Przygotowane obecnie dokumenty obejmują szerszy zakres planowanej inwestycji tj. dwie działki oraz większą moc 1,15 MW, wykorzystanie jako substratów: kiszonki traw, kiszonki kukurydzy, obornika bydlęcego, gnojowicy oraz dowożonych wysłodek buraczanych. Pojawiają się zapisy dotyczące analizowanej biogazowni, że jest ona biologiczną utylizacją odpadów, w której stosowana będzie współfermentacja biomasy i odchodów zwierzęcych z odpadami przemysłu rolno-spożywczego. Podkreślić należy, że definicja odpadów rolno – spożywczych obejmuje również te budzące największe obawy mieszkańców tj. odpady poubojowe, odpadową tkankę zwierzęcą. Istnieją takie same wątpliwości i niejasności jak w poprzedniej dokumentacji, a w związku z tym niegasnące zaniepokojenie wśród mieszkańców nie tylko Bienic, ale także okolicznych miejscowości.
W dniu 22 sierpnia br. zostało zorganizowane spotkanie informacyjne w świetlicy wiejskiej z inwestorem, ale niestety nie uzyskano konkretnych odpowiedzi na zadawane pytania; dokumentacja, a dokładnie karta informacyjna przedsięwzięcia zawiera nieścisłości, które zdaniem inwestora podlegać będą jeszcze zmianom. Jednocześnie inwestycja ta nie przynosi żadnych korzyści zarówno mieszkańcom, jak i gminie. Inwestor na zadane pytanie: „dlaczego w takiej, a nie innej lokalizacji?” odpowiada” ,,Rząd ma pieniądze to trzeba je wydać”. Dla mieszkańców, do tej pory spokojnej, małej miejscowości, z możliwością rozwoju agroturystyki i gospodarstw ekologicznych, to żadne konkretne wytłumaczenie.
Biorąc przykład istniejącej biogazowi w Liszkowie koło Bydgoszczy, mieszkańcy są bardzo sceptycznie nastawieni na realizację tego typu inwestycji na terenie naszej miejscowości, czego przykładem jest protokół ze spotkania sołeckiego oraz lista osób przeciwnych budowie biogazowi w miejscowości Bienice. PJ