(POWIAT DRAWSKI) Aż 10 kandydatów na radnych w powiecie drawskim złożyło oświadczenia o współpracy z organami bezpieczeństwa państwa komunistycznego – jak to ujął ustawodawca, wprowadzając ustawę o ujawnianiu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa państwa z lat 1944-1990 oraz treści tych dokumentów. Jest wśród nich wicestarosta Andrzej Krauze. Jak zareagują wyborcy?
Po raz pierwszy w ciągu minionego dwudziestolecia III RP możemy dowiedzieć się, czy kandydaci na radnych, burmistrzów i wójtów współpracowali z organami bezpieczeństwa PRL. Do tej pory te informacje były ukryte przed wyborcami, którym - jak widać – bardzo długo udawało się wmawiać, że podejmują wolną i świadomą decyzję o wyborze swoich przedstawicieli, mając o nich jakąś wiedzę. Teraz wyszło, że decyzje wyborców nie do końca były świadome, wbrew najzupełniej świadomie podejmowanej współpracy przez tajnych współpracowników z organami bezpieczeństwa PRL.
Ujawnienie tej wiedzy zawdzięczamy ustawie z dnia 18 października 2006 r. o ujawnianiu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa państwa z lat 1944-1990 oraz treści tych dokumentów. W preambule ustawy czytamy:
„Stwierdzamy, że praca albo służba w organach bezpieczeństwa państwa komunistycznego, lub pomoc udzielana tym organom przez osobowe źródło informacji, polegające na zwalczaniu opozycji demokratycznej, związków zawodowych, stowarzyszeń, kościołów i związków wyznaniowych, łamaniu prawa do wolności słowa i zgromadzeń, gwałceniu prawa do życia, wolności, własności i bezpieczeństwa obywateli, była trwale związana z łamaniem praw człowieka i obywatela na rzecz komunistycznego ustroju totalitarnego. Mając na względzie powyższe, a także konieczność zapewnienia obsady funkcji, stanowisk i zawodów wymagających zaufania publicznego przez osoby, które swoim dotychczasowym postępowaniem dają i dawały w przeszłości gwarancje uczciwości, szlachetności, poczucia odpowiedzialności za własne słowa i czyny, odwagi cywilnej i prawości, oraz ze względu na konstytucyjne gwarancje zapewniające obywatelom prawo do informacji o osobach pełniących takie funkcje, zajmujących takie stanowiska i wykonujących takie zawody, stanowi się, co następuje”, czyli zapisuje treść owej ustawy.
Warto tylko przestrzec przed pochopnym wrzucaniem TW do jednego „worka” współpracy z UB lub SB, gdyż w ustawie zapisano wyraźnie, że dotyczy ona współpracy z organami bezpieczeństwa enumeratywnie wymienionymi w tej ustawie, a więc może dotyczyć np. współpracy z wywiadem lub kontrywiadem wojskowym, co oczywiście nie zmienia oceny tej współpracy podejmowanej w „organach bezpieczeństwa państwa komunistycznego.
Jednak warto pamiętać, że ustawodawca nie „skrzywdził” tajnych współpracowników tych organów np. zakazując im kandydowania i pełnienia funkcji publicznych, jak to miało miejsce np. w Czechach, jednak nakazał ujawnić prawdę o tym, by wyborcy to wiedzieli.
Jak widać, nakaz ujawnienia współpracy nie odstraszył zbytnio chętnych do reprezentowania wyborców w radach, bo w powiecie drawskim pojawiło się aż 10 kandydatów, którzy takie oświadczenia złożyli. Jest to spora ilość, ale nie wyjątek, bo na przykład w powiecie gryfickim jest 6 takich kandydatów (w tym dyrektor szkoły, TBS i zakładu budżetowego ), ale już w łobeskim tylko jeden.
Jak takich kandydatów ocenią wyborcy, dowiemy się już niedługo. Jako prasa niezależna winniśmy naszym czytelnikom taką inofrmację i ją przedstawiamy.
Następujący kandydaci na radnych złożyli oświadczenia: „pracowałem i pełniłem służbę w organach bezpieczeństwa państwa w rozumieniu ustawy z dnia ustawy z dnia 18 października 2006 r. o ujawnianiu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa państwa z lat 1944-1990 oraz treści tych dokumentów (Dz. U z 2007 r. Nr 63, poz. 425, z późn. zm.)”:
KWW Niezależne Forum Samorządowe Pojezierze Drawskie
1. Marek Stanisław Przekadziński, lat 51, ze Złocieńca startujący z Komitetu Wyborczego Wyborców Niezależne Forum Samorządowe Pojezierze Drawskie do Rady Miejskiej w Złocieńcu.
2. Krzysztof Józef Strzelecki, lat 60, z Kalisza Pomorskiego, startujący do Rady Powiatu w okręgu nr 2 z listy NFS Pojezierze Drawskie..
KW SLD
1. Edward Feliks Kosiorek, lat 60, z Drawska Pomorskiego, startujący do Rady Powiatu w okręgu nr 2 z listy SLD.
2. Wiesław Andrzej Burkiewicz, lat 53, z Wierzchowa startujący do Rady Gminy w Wierzchowie w okręgu nr 4 z listy SLD z pierwszego miejsca.
3. Stanisław Sękulski, lat 46, z Wierzchowa, startujący do Rady Gminy w Wierzchowie w okręgu nr 4 z listy KWW Nasza Wieś z pierwszego miejsca.
4. Lech Oszkiel, lat 52, z Ostrowic, startujący do Rady Gminy w Ostrowicach w okręgu nr 6 z listy KW SLD z pierwszego miejsca.
KW PSL
1. Andrzej Józef Krauze, lat 68, ze Złocieńca, startujący do Rady Powiatu w okręgu nr 3 z listy PSL z pierwszego miejsca. Obecny wicestarosta.
2. Roman Piotr Gajewski, lat 47, zam. Machliny, startujący do Rady Miejskiej w Czaplinku w okręgu nr 6 z listy PSL.
KWW CZAPLINEK RAZEM
1. Marian Zalipski, lat 57, z Czaplinka, startujący do Rady Miejskiej w Czaplinku w okręgu nr 2 z listy Czaplinek Razem z pierwszego miejsca.
KWW STOWARZYSZENIE PRZYJACIÓŁ CZAPLINKA
1. Kośmider Adam Sylwester, lat 61, z Czaplinka, startujący do Rady Miejskiej w Czaplinku w okręgu nr 1 z listy Komitetu Wyborczego Stowarzyszenie Przyjaciół Czaplinka, z pierwszego miejsca. KAR
Mój dziadek mówił :nie bałem się pracowników SB....w Drawsku czy Złocieńcu -małych miastach-nikt nie ukrywał gdzie pracuje i wszyscy wiedzieli, że ten czy tamten jest UB-ekiem.....gorzej baliśmy się TAJNYCH WSPÓŁPRACOWNIKÓW.Kolega nadawał na kolegę, a nawet w rodzinie : brat na brata czy szwagra. ....ktoś teraz tłumaczy się, że nikogo nie skrzywdził ale musiał podpisać lojalkę bo wyjeżdżał za granicę, bo chciał dostać pracę czy mieszkanie -jak zwał tak zwał to była zapłata w naturze...a oni za darmo nie płacili....no cóż potem to jakieś teczki poginęły, z innych coś wygumkowano -i tak się życie toczyło dalej. A DZISIAJ WSZYSCY SĄ NIEWINNI........
~wyborca 123
2010.11.25 13.05.48
Żałosne ! Wy towarzysze, kapusie wszelkiej maści macie jakieś poczucie wstydu ? A może też stwierdzicie, że robiliście to dla dobra " ludu " ?. Splunąć się nie chce !. Dlaczego takie COŚ jak wy korzysta z tzw. demokracji, a inni jak za waszych czasów " zęby w ścianę " ! W...........Ć KOMUCHY !!!!!!!!!!!!!
~dlaczego?
2010.11.23 18.03.45
Nie ci ważni, którzy się ujawnili. Ci ważni, którzy nadal są tajni i nadal wykorzystywani. Przecież ubecja była na rozkazy PZPR. Spójrzcie na nasze rady - ile tam z PZPR. Z dowództwa ubecji. I co? Tylko ci, co się ujawnili? Wyborco, zamknąłeś oczy! Dlaczego?
~dana
2010.11.23 12.26.47
dlatego niewyjechalam do stanow.przez niego?
~wyborca
2010.11.19 20.56.32
Andrzej Józef Krauze w swym oświadczeniu lustracyjnym złożonym w dn. 14.02.2008 r. w trybie ustawy z dn. 18.10.2006 r. o ujawnianiu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa państwa z lat 1944-1990 oraz treści tych dokumentów (Dz. U. z 2007 r., nr 63, poz. 425 z późn. zm.) ujawnił, że był współpracownikiem SB w rozumieniu art. 3a powołanej ustawy, organów bezpieczeństwa państwa w rozumieniu art. 2 powołanej ustawy. W zarządzeniu Ppl Sz 127/09 z dnia 20.10.2009 r. dotyczącym Andrzeja Józefa Krauze – prokurator IPN zarządził o pozostawieniu sprawy bez biegu wobec nie stwierdzenia wątpliwości, co do zgodności oświadczenia lustracyjnego z prawdą.
Pełnione funkcje publiczne
Nazwa funkcji Data rozpoczęcia Data zakończenia
Wicestarosta Powiatu, Starostwo Powiatowe w Drawsku Pomorskim 12.12.2006
Informacja o dokumentach wytworzonych przez organy bezpieczenstwa
Informacje zawarte w dokumentach organow bezpieczeństwa Stan zachowania dokumentow Uwagi Skany
Dopuszczony do prac MOB pismem KB-0468/87/71 z dnia 17.02.1971 w Drawskich Zakładach Ceramiki Budowlanej w Złocieńcu. Karta E-14/1 z kartoteki MOB Wydz. "C" KWMO/WUSW Koszalin; karty E-14-B i E-16 z kartoteki ogólnoinformacyjnej Biura "C" MSW.
W dniu 05.03.1974 został zarejestrowany pod numerem 11776 w Wydz. "C" KWMO w Koszalinie przez SB w Drawsku Pomorskim w kategorii kTW. 06.09.1974 zmieniono kategorię rejestracji na TW o ps. "Józef". Dnia 14.08.1975 przejęty na stan Wydz. III KWMO w Koszalinie. Zdjęto z ewidencji z powodu "wykonania określonego zadania" w dniu 22.04.1976 i złożono w archiwum Wydz. "C" KWMO Koszalin pod numerem 16476/I. Materiały archiwalne przekazano na stałe do KMO w Drawsku Pomorskim za pismem UB 01262/81. Karta EO-4-A z kartoteki ogólnoinformacyjnej Wydz. "C" KWMO/WUSW w Koszalinie; poz. 11776 z dziennika rejestracyjnego Wydz."C" KWMO/WUSW Koszalin; poz. 16476 z dziennika archiwalnego akt działu I Wydz. "C" KWMO/WUSW Koszalin; karta E-14/1 z kartoteki ogólnoinformacyjnej Biura "C" MSW. Wg zapisu w dzienniku archiwalnym pod poz. 16476 sprawę prowadzono w okresie 03.04.1974-13.04.1976.
W dniu 28.04.1976 zarejestrowany pod numerem 14605 przez Wydz. III KWMO w Koszalinie w kategorii kontakt operacyjny (KO). Sprawę zakończono z powodu "nieprzydatności". Zdjęty z czynnej ewidencji operacyjnej 17.02.1979, materiałów brak. Karta EO-4-A z kartoteki ogólnoinformacyjnej Wydz. "C" KWMO/WUSW Koszalin; poz. 14605 z dziennika rejestracyjnego Wydz. "C" KWMO/WUSW Koszalin.
W dniu 27.01.1982 zarejestrowany pod numerem 20236 przez Wydz. Paszportów KWMO w Koszalinie [Grupa Operacyjna Drawsko/Referat Paszportów Drawsko Pomorskie] w kategorii TW ps. "Józef". Zarejestrowany do sprawy obiektowej (SO) krypt. "Kontynenty" dotyczącej międzynarodowej wymiany osobowej. Przejęty później przez Pion II RUSW w Drawsku Pomorskim. Zdjęto z ewidencji 25.01.1990, materiały zostały zniszczone przez jednostkę operacyjną we własnym zakresie jako "operacyjnie bezwartościowe". Karta DE-14/0 z kartoteki ogólnoinformacyjnej Wydz. "C" KWMO/WUSW Koszalin; karta Mkr-3 z kartoteki ogólnoinformacyjnej "odtworzeniowej" Wydz. "C" KWMO/WUSW Koszalin; karta E-14/1 z kartoteki MOB Wydz. "C" KWMO/WUSW Koszalin; poz. 20236 i poz. 9026 z dziennika rejestracyjnego Wydz. "C" KWMO/WUSW Koszalin; poz. 177 z dziennika archiwalnego działu IV Wydz. "C" KWMO/WUSW Koszalin; podteczka SO krypt. "Kontynenty", sygn. akt IPN Sz 00107/93 (177/IV); karty DE-14/0, EO-4/77, EO-4-A z kartoteki odtworzeniowej Biura "C" MSW. W zachowanej SO krypt. "Kontynenty" (nr rej. 9026; nr arch. 177/IV), prowadzonej w okresie 1972-1988 przez Wydz. Paszportów i Wydz. II KWMO/WUSW w Koszalinie, brak zapisów dotyczących A. Krauzego.
Kartą E-16 z dnia 24.02.1983 skierowaną do Biura "C" MSW, naczelnik Wydz. "C" w Koszalinie uzupełnił (zaktualizował) informacje na temat zajmowanego stanowiska i miejsca pracy Andrzeja Krauze. Karta E-16 z kartoteki ogólnoinformacyjnej Biura "C" MSW.
Akta paszportowe. Sygn. arch. IPN Sz 275/11504 (EAKo 58395).
~~jooo~
2010.11.19 00.24.08
O kuźwa -ale "kwiatuszki ".Co ich tak nagle odwaga wzięła....wyspowiadali się i co ? Rozgrzeszenia od społeczeństwa oczekują ?A może to nadzieja na kasę odwagi dodaje..........?
~
2010.11.18 22.03.00
Ten facet nie ma wstydu.
~wyborca
2010.11.18 16.01.49
PANIE KRAUZE-WSTYDU OSZCZĘDŹ!!!!!!!!!!!!!!!Jak pan teraz spojrzy w oczy ludziom....wstyd.I jeszcze się tak pchać do koryta...po co to panu.A na emeryturce byłby spokój.....