Dożynki w gminie Resko odbyły się 4 i 5 września,
po raz pierwszy w Przemysławiu, zorganizowane przez Centrum Kultury w Resku i sołectwo w Przemysławiu. W pierwszym dniu uroczystości dożynkowych wiele atrakcji czekało na dzieci: pokaz działań ratowniczo-gaśniczych Państwowej Straży Pożarnej z Łobza, dwugodzinny program estradowo-plenerowy artystów z VJA-ART, Konkurs Dziecięcej Piosenki Ludowej „Raz na ludowo”.
W konkursie piosenki wzięły udział dzieci ze świetlic wiejskich, pięknie przebrane w stroje ludowe, uszyte przez panie świetliczankom i przy pomocy rodziców. Jury w składzie: przewodnicząca Rady Miejskiej pani Barbara Basowska, dyrektor Centrum Kultury Jolanta Furman i instruktor amatorskiego ruchu artystycznego Sylwia Grabowska oceniając stroje i repertuar jednogłośnie ogłosiło zwycięstwo dzieci ze świetlicy Domino z Iglic, przygotowane przez panią Annę Sołonynę. Kolejne miejsca zajęły dzieci ze świetlicy z Gardzina (op. Olga Opar-Kijak), świetlicy z Siwkowic (op. Edyta Wojtowicz), świetlicy z Łosośnicy (op. Emilia Możejko) oraz ze świetlicy w Przemysławiu (op. Ilona Wierzbowska).Wyróżnione zostały też wokalistki ze świetlic w Gardzinie i Siwkowic.
W programie sobotnim nie zabrakło też atrakcji dla dorosłych. Wiele emocji wzbudził Turniej Sołectw, w którym zmierzyły się sołectwa: Gardzin, Siwkowice - Taczały, Lubień Dolny, Łosośnica i Przemysław. Wygrali przedstawiciele sołectwa Lubień Dolny, przed Gardzinem i gospodarzami - sołectwem Przemysław. Niespodzianką był konkurs dla radnych na najszybsze wypicie szklanki mleka. Tryumfatorem okazał się pan Artur Furman. Atrakcją dla panów okazał się słup, na którym zawieszono dwie butelki wody. Trzeba było wykazać się nie lada sprawnością, by dosięgnąć tych butelek. Okazało się, że było kilku panów, którzy sobie z tym świetnie poradzili i zdobyli nagrody ufundowane między innymi przez klub PSL z Łobza. Po pełnym atrakcji dniu mieszkańcy gminy i goście mogli posłuchać i pobawić się przy muzyce zespołów „Veres”, „Magnetix” i „Volt”.
W niedzielę odbyły się główne uroczystości dożynkowe. Korowód dożynkowy poprowadził proboszcz Sanktuarium w Resku ksiądz doktor Tadeusz Uszkiewicz wraz z księdzem proboszczem parafii Bełczna Mieczysławem Kupskim oraz włodarzami Miasta i Gminy Resko burmistrzem Arkadiuszem Czerwińskim, sekretarz gminy Danutą Mielcarek i przewodniczącą Rady Miejskiej Barbara Basowską. Korowód przeszedł na plac za świetlicą wiejską, gdzie wszystkich przywitała dyrektor Centrum Kultury Jolanta Furman nawiązując do tradycji dożynkowych.
Mszę świętą celebrował ksiądz proboszcz dr Tadeusz Uszkiewicz oraz ksiądz proboszcz z parafii Bełczna Mieczysław Kupski. Burmistrz Reska i przewodnicząca Rady Miejskiej Barbara Basowska wręczyli kapłanowi celebrującemu mszę bochen chleba i kosz pełen darów, starościna i starosta dożynek, pani Bogumiła Mujta i pan Waldemar Augustyn, na ręce burmistrza chleb dożynkowy, a przed ołtarzem przedstawiciele sołectw, gminy Resko i parafii Resko oraz DPS Resko złożyli chleby i wieńce. Burmistrz podziękował rolnikom za trud poniesiony podczas tegorocznych żniw i przeczytał list od Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego skierowany także do rolników.
Po Mszy św. wybrano i nagrodzono najpiękniejszy wieniec zrobiony przez rolników z Przemysławia, Łosośnicy i Ługowiny. Mieszkańcy i goście obejrzeli występy zespołu ludowego z Rusinowa, chóru działającego przy Centrum Kultury w Resku, wysłuchali pięknej gry na saksofonie artysty Eugeniusza Markowskiego, zespołu muzycznego „Skan” z DPS Resko oraz bawili się przy muzyce zespołu Blue Box.
Centrum Kultury w Resku oraz sołectwo w Przemysławiu serdecznie dziękują mieszkańcom Przemysławia za ogrom pracy jaką włożyli w organizację uroczystości dożynkowych, szczególnie państwu Augustynom za udostępnienie placu i wszelką pomoc, której udzielili oraz sponsorom: Arkadiuszowi Jeżowi, Barbarze i Mariuszowi Junikom, Nadleśnictwu Resko oraz Bankowi Spółdzielczemu w Gryficach. (o)