W dniach od 23 do 26 kwietnia br. przedstawiciele młodzieży z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. gen. Władysława Andersa w Złocieńcu wraz ze swoim opiekunem Rafałem Budrewiczem przebywali w Warszawie. Coroczne wyjazdy naszej społeczności mają na celu pogłębianie wiedzy na temat historii i tradycji naszego kraju, umocnienie świadomości obywatelskiej i ukazanie postawy patriotyzmu.
Wyjechaliśmy ze Złocieńca w piątek rano, o godzinie 5.45. W Warszawie o 12.30 powitało nas piękne słońce. W pierwszej kolejności udaliśmy się do centrum sportu młodzieżowego „Agrykola”, które bajecznie umiejscowione przy Łazienkach Królewskich było naszym miejscem żywieniowo-noclegowym. Po krótkim odpoczynku udaliśmy się do centrum miasta. Rozpoczęliśmy pierwszy dzień zwiedzania miasta stołecznego. Wystartowaliśmy od pomnika Mikołaja Kopernika i gmachu Polskiej Akademii Nauk, następnie przy rozpoczynającym się Krakowskim Przedmieściu zwiedzaliśmy kościół św. Krzyża, kolejno dziedziniec Uniwersytetu Warszawskiego, Akademii Sztuk Pięknych, Pałacu Prezydenckiego, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, kościół św. Anny. Piątkowe zwiedzanie zakończyliśmy na placu Zamkowym, katedrze św. Jana i Podwalu.
W sobotę naszym głównym celem było Muzeum Powstania Warszawskiego, Pawiak i Powązki. Kilkugodzinny pobyt w Muzeum Powstania Warszawskiego, bez wątpienia miejsca, które jest przedmiotem odwiedzin i refleksji tysięcy ludzi z całego świata, wywarł na nas ogromne wrażenie, którego nie da się opowiedzieć ani opisać. Tam po prostu trzeba być! Następnie „Pawiak” - jedno z najokrutniejszych miejsc kaźni i mordów hitlerowskich. Skończyliśmy na Powązkach, gdzie uczciliśmy pamięć wielkich Polaków: byliśmy tam świadkami niedawnych pochówków ofiar tragedii 10 kwietnia 2010 r. pod Smoleńskiem.
W sobotnie popołudnie był czas na zakupy oczywiście w „Złotych Tarasach”. Dzień zakończył nocny spacer ulicami Warszawy.
W niedzielę po strawie dla ciała i ducha byliśmy z wizytą na Zamku Królewskim. Dziedziniec, sale tronowe, sala Konstytucji 3 Maja, komnaty osobiste królów, rekonstrukcje i wiele innych eksponatów przybliżyło nam wielowiekową historię naszej Ojczyzny i wzniosłe dzieła naszych przodków. Po zamku przyszedł czas na Stary Rynek, plac Marszałka Piłsudskiego, Grób Nieznanego Żołnierza, Park Saski, Belweder i Łazienki Królewskie. Wieczorem wyszliśmy na spacer wzdłuż budynków ambasad i parlamentu, gdzie mieliśmy możliwość spotkać parlamentarzystów i przekonać się o ich otwartości i dostępności.
Wizyta w Sejmie i Senacie odbyła się w ostatnim dniu. Blisko godzinny pobyt w gmachach parlamentarnych przybliżył nam pracę posłów i senatorów. Obejmował salę obrad plenarnych obu izb, salę kolumnową, gabloty i tablice pamiątkowe, duża ilość parlamentarzystów i dziennikarzy sprawiły duże wrażenia. Do domu wróciliśmy późnym wieczorem.
Cały czas spędzony na wycieczce na długo zapisze się w naszej pamięci. Był żywą lekcją historii i patriotyzmu. Był czasem odpoczynku i odskoczni od codzienności. Na pewno nie był to czas stracony.
„Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie” - tak doniośle i pięknie mówili wielcy Polacy. Wierni temu wezwaniu będziemy kontynuować tradycje wychowania patriotycznego naszej młodzieży. Nie słowa, nie wykłady, nie nudne i przestarzałe metody, ale postawa życia i czyny pozwolą na kształtowanie umysłów i serc młodego pokolenia Polaków XXI wieku. Historia, tradycja, patriotyzm, zawołanie: „Bóg, Honor, Ojczyzna” nie mogą być marginalizowane w dobie konsumpcjonizmu i czasie zaniku wartości i wiary. Na każdym z nas spoczywa moralny obowiązek piastowania tradycji, zaszczepiania miłości do Ojczyzny, szacunku dla człowieka i podstawowych wartości. Stoimy w przededniu Święta Konstytucji 3 Maja, Dnia Flagi RP, rocznicy zakończenia II wojny - to wielkie święta patriotyczne. Przed nami kolejny egzamin z naszej polskości...
Rafał Budrewicz, organizator i uczestnik wycieczki