Zatorze broni się przed falami elektromagnetycznymi
(ZŁOCIENIEC.) Mamy w Złocieńcu spór o lokalizację masztu telefonii komórkowej. Protestują mieszkańcy ulicy Mirosławieckiej i nie tylko jej najbliższych okolic. Kiedy wiceburmistrza Piotra Antończaka dopytywaliśmy o ewentualny finał sporu, protest był złożony w starostwie powiatowym.
Na sesjach złocienieckiej Rady w imieniu mieszkańców występował radny powiatowy Wojciech Chmiel i radny miejscowy Jan Rudy. Z tym ostatnim o sprawie rozmawialiśmy w poniedziałek przed południem. Okazało się, że komitet protestacyjny to za mało, by wchodzić w spór z decydentami. Mieszkańcy tych okolic postanowili więc założyć Stowarzyszenie, które w świetle prawa w rzeczonym sporze będzie mogło występować jako strona.
Pismo do starostwa
Chcąc przybliżyć naturę sporu, zacytujemy obszerne fragmenty pisma mieszkańców skierowanego do starostwa powiatowego w Drawsku Pomorskim.
(...) wybrani mieszkańcy ulicy Mirosławieckiej zostali powiadomieni przez Starostę Drawskiego o wszczęciu postępowania na wniosek Spółki z o.o., 02-677 Warszawa, ulica Taśmowa 7 w sprawie wydania decyzji o pozwolenie na budowę stacji bazowej telefonii komórkowej obejmującej budowę masztu o wysokości 70 m, montaż anten sektorowych i radioliniowych z urządzeniami pomocniczymi wraz z wewnętrzną linią zasilającą na terenie działki nr 26/57, obręb 17 w Złocieńcu.
Dzięki działaniom Starosty Drawskiego mieszkańcy po raz pierwszy dowiedzieli się o planowanej inwestycji. Świadomi jednak wynikającego zagrożenia dla życia i zdrowia mieszkańców powołali Komitet, którego zadaniem jest ochrona mieszkańców Złocieńca i środowiska przed promieniowaniem elektromagnetycznym od źródeł technicznych, w tym przeciwdziałanie budowie urządzeń emitujących promieniowanie elektromagnetyczne. Część mieszkańców Złocieńca sprzeciwia się lokalizacji stacji bazowej telefonii komórkowej w Złocieńcu przy ulicy Mirosławieckiej 38, o czym świadczą listy mieszkańców wnoszących protest (ponad trzysta osób, listy w załączeniu).
Mając na uwadze, iż powołany Komitet ma status organizacji społecznej, kodeks postępowania dopuszcza taką organizację jako stronę postępowania, dlatego zasadnym stało się wniesienie wniosku o włączenie Komitetu do toczącego się postępowania administracyjnego (...). Zatem Komitet oczekuje pozytywnego rozpatrzenia wniosku w tej sprawie.
Ponadto należy nadmienić, iż stacja bazowa telefonii komórkowej ma posiadać siedemdziesiąt metrów i zostanie na niej zamontowanych aż trzynaście urządzeń emitujących promieniowanie elektromagnetyczne, powstanie ona w bezpośrednim sąsiedztwie budynków mieszkalnych – jednorodzinnych i wielorodzinnych. Całe zagospodarowanie w analizowanym obszarze – to intensywna zabudowa jednorodzinna i wielorodzinna wolnostojąca i bliźniacza. Najbardziej zagrożonymi są budynki przy ulicach: Mirosławieckiej, Witosa, Słonecznej, Kościuszki, Chrobrego, Głowackiego, Żeromskiego, Cienistej i Prusa. Gabaryt wysokościowy tej zabudowy jest ujednolicony i nie przekracza dwóch kondygnacji z poddaszem. Planowana inwestycja będzie stanowić dysonans przestrzenny wśród zdecydowanie niskiej zabudowy już zrealizowanej. Godzi ona również w interes publiczny.
Zgodnie z ustawą o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, przez interes publiczny należy rozumieć uogólniony cel dążeń i działań uwzględniających zobiektywizowane potrzeby ogółu społeczeństwa lub lokalnych społeczności związanych z zagospodarowaniem przestrzennym. Lokalizacja projektowanej bazy jest kontrowersyjna i już wywołała zdecydowane protesty zamieszkujących w obrębie działki 26/27, czyli nie znajduje aprobaty społecznej.
W powyższej prawie Burmistrz Złocieńca wydał decyzję NR 1/2009 o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego dotyczącą ustalenia warunków zabudowy terenu, która jest korzystna dla Spółki z o.o. P 4 z siedzib w Warszawie.
Oddziaływanie
Planowana decyzja polegająca na budowie stacji bazowej telefonii komórkowej, jako przedsięwzięcie będzie znacząco oddziaływać na środowisko, mianowicie: na życie i zdrowie mieszkańców, na zwierzęta, rośliny (między innymi na ogrody działkowe), na pracowników zatrudnionych w zakładach zlokalizowanych w pobliżu stacji. Wymagała ona przeprowadzenia postępowania w sprawie oceny oddziaływania na środowisko. Zgodnie z przepisami (...) Ustawy (...) Prawo ochrony środowiska (...), postępowanie w sprawie oceny oddziaływania na środowisko wymaga zapewnienia udziału społeczeństwa. Gwarancją tego udziału jest przepis (...) Prawa ochrony środowiska, nakładający na organ właściwy do wydania decyzji wymagającej udziału społeczeństwa, poddania do publicznej wiadomości informacji o zamieszczeniu w publicznie dostępnym wykazie danych wniosku o wydanie decyzji oraz możliwości składania uwag i wniosków w ciągu dwudziestu jeden dni od daty podania do publicznej wiadomości wskazując jednocześnie miejsce ich składania.
Podobną funkcję spełniał również przepis (...) tej ustawy, który nakazywał, aby uzasadnienie decyzji, niezależnie od wymagań wynikających z KPA, zawierało informacje o sposobie wykorzystania uwag i wniosków zgłoszonych w związku z udziałem społeczeństwa oraz informacje dotyczące konieczności wykonania analizy porealizacyjnej. Zdaniem części mieszkańców Złocieńca, i Komitetu ich reprezentującego, obowiązki te nie zostały spełnione. W toku prowadzonego postępowania nie zapewniono udziału mieszkańcom Złocieńca w toczonym postępowaniu.
Nie wiedział nikt
Nadal znaczna część mieszkańców nie wie o tej sprawie, ponieważ te informacje do nich nie dotarły. O powyższej sprawie tak ważnej dla mieszkańców Złocieńca nie wiedział Radny Miasta Złocieniec, Pani Przewodnicząca Rady Miasta Złocieniec, Radny reprezentujący Powiat, których domy mieszkalne znajdują się w bezpośrednim działaniu stacji bazowej. Nie wiedzieli o powyższej sprawie mieszkańcy miasta Złocieniec, których domy mieszkalne są zagrożone bezpośrednim promieniowaniem elektromagnetycznym. Już na tym etapie wpłynęłyby uwagi, wnioski i sprzeciwy, protesty w sprawie lokalizacji tej inwestycji przez tych mieszkańców.
Z przedstawionej powyżej oceny wynika, że w przedmiotowym postępowaniu Burmistrz Złocieńca nie przeprowadził postępowania w sprawie oceny oddziaływania na środowisko.
Postępowanie to stanowi w myśl przepisu (...) Prawa ochrony środowiska część postępowania zmierzającego do wydania decyzji o warunkach i zagospodarowaniu terenu. Tym samym, nie przeprowadzenie oceny oddziaływania na środowisko spowodowało wydanie przez Burmistrza Złocieńca decyzji z naruszeniem art. 46 ust.1 Prawa ochrony środowiska stosownie do art.11 tej ustawy decyzja wydana z naruszeniem przepisów ochrony środowiska jest nieważna.
Prośba
Tę kwestię zdaniem mieszkańców Złocieńca i Komitetu ich reprezentującego powinien przeanalizować w trybie pilnym Burmistrz Złocieńca i powinien podjąć odpowiednie czynności prawne, które spowodują, iż wydana decyzja nieważna z mocy prawa przestanie funkcjonować w obrocie prawnym – poprzez zastosowanie trybu nadzwyczajnego wzruszenia decyzji ostatecznych. Ponadto mieszkańcy Złocieńca zapytują Pana Burmistrza, kogo interesem kierował się Pan przy wydawaniu przedmiotowej decyzji, czy reprezentował Pan dwa tysiące mieszkańców zamieszkałych w bezpośrednim zagrożeniu promieniowania elektromagnetycznego? Mieszkańcy są przekonani, że reprezentował Pan tylko i wyłącznie interes Spółki z o.o P4, właściciela z Islandii i przedsiębiorcy – właściciela działki, na której ma być budowana stacja.
Żądamy od Pana Burmistrza również przedstawienia tej sprawy na najbliższej Sesji Rady Miasta, ponieważ Radni nic nie wiedzą o tej sprawie.
Żądamy również poinformowania mieszkańców o tej inwestycji, którzy nic nie wiedzą o tej sprawie.
Komitet reprezentujący mieszkańców oczekuje od Pana informacji o sposobie wzruszenia wydanej decyzji, która jest z mocy prawa nieważna. Informacja powyższa jest niezbędna do dalszego prowadzenia sprawy.
Nie ma zgody
Prosimy przyjąć do wiadomości, iż mieszkańcy miasta Złocieniec – zamieszkali przy oraz w okolicy działki 26/57, nie wyrażają zgody na lokalizację stacji przy ulicy Mirosławieckiej 38. W Gminie Złocieniec jest dużo innych lokalizacji, terenów niezabudowanych, niezamieszkałych, gdzie nie ma bezpośredniego zagrożenia dla życia, zdrowia ludzi, zwierząt, roślin i tam proponujemy umieścić przedmiotową stację.
Nadmienić należy również, iż w powyższej sprawie wypowiadał się Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska w Szczecinie. W wydanej decyzji stwierdzono, iż nie ma zagrożenia dla roślin i zwierząt ze strony przedmiotowej stacji, wobec czego zapraszamy Pana Inspektora na wizytę do Złocieńca. Wokół miejsca lokalizacji stacji mieszkają mieszkańcy – jest ich ponad dwa tysiące, którzy bezpośrednio będą zagrożeni działaniem promieniowania elektromagnetycznego. Funkcjonują zakłady pracy zatrudniające pracowników. Wydaje się konieczne, jeszcze raz rozpatrzenie tej sprawy przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Szczecinie, uwzględniając czynnik ludzki funkcjonujący w zasięgu stacji.
Prosimy Pana Starostę Drawskiego o wnikliwe rozpatrzenie sprawy, przy okazji zwracamy uwagę, iż złożone przez Spółkę oświadczenie jest niezgodne z prawdą – promieniowanie elektromagnetyczne działa na odległość 150 metrów. Według uzyskanych przez nas informacji promieniowanie elektromagnetyczne działa na odległość około 350 metrów. Ponadto prosimy o zapoznanie się z obowiązującym orzecznictwem Naczelnego Sądu Administracyjnego i Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego wydanym w podobnych sprawach, jakie dotyczą mieszkańców Złocieńca.
O nadzór wojewody
Zwracamy się z gorącą prośbą do Pana Wojewody Zachodniopomorskiego o pomoc i bezpośredni nadzór nad załatwieniem przez organy administracji publicznej opisanej sprawy, a tak ważnej dla mieszkańców Złocieńca. Chcemy nadal mieszkać w miejscu, gdzie nie ma zagrożenia dla zdrowia i życia ludzkiego. Pragniemy, by wrócił dawny spokój, a zniknął niepokój i przerażenie - „co dalej?” Ponadto prosimy Pana Wojewodę o przeprowadzenie postępowania wyjaśniającego w powyższej prawie. Interesuje mieszkańców Złocieńca, czy w rozpatrzonej sprawie przez Burmistrza Złocieńca była faktycznie przestrzegana etyka urzędnika i nie doszło do rażącego naruszenia prawa.
W podpisie:
Podpisy Komitetu: Henryk Urbański, Joanna Stawicka, Janina Jung.
PS. Jak wspomnieliśmy na początku, wedle uzyskanej przez nas informacji, komitet mieszkańców, by być stroną w sporze, akurat rejestruje się jako Stowarzyszenie. Z tego wniosek, że sporu to dopiero początek, o czym będziemy informować.
Tadeusz Nosel
ja mieszkam koło masztu, mam 24 lata juz dzis mam problemy z krzepliwoscia krwi kto odkupi mi moje zdrowie?? Leczenie hematologiczne jest drogie!! Kto dzis mi powie co bedzie ze mna dalej??? Jestem przeciwny stawiania masztow telefoni komorkowej, pomyscie o swoim zdrowiu, bo do 67 lat na pewno nie dozyjecie!!
~mg
2012.04.10 10.04.40
O zgrozo co za ciemnogród ! co za ciemna masa ! Wstyd ! Trzeba być na prawdę niespełna rozumu...
Jest 21 wiek, maszty są potrzebne tak jak i zasięg w telefonie. Bardziej kuta*ie jeden z drugim Ci szkodzi trzymanie telefonu przy uchu przy słabym zasięgu niż stanie pod tą stacją. Gdyby utrudniali budowę masztu to bym ich wszystkich wygazował i tak są bezmózgimi moherami. , won do kościoła ciemne bałwochwalcy !!
~a
2010.06.12 23.06.49
Sam se idź do lasu
~luki
2010.06.12 20.15.32
precz z masztami telefonii komorkowej wśród zabudowan.Do lasu niech ida je budowac
~ha
2010.01.27 11.26.21
to się dopiero okaże
~kama
2010.01.26 11.57.47
do Musi i nie tylko my mieszkańcy bloków wokół kościoła też protestowaliśmy W końcu dostaliśmy pismo od Starostwa ,że wszystko jest zgodne z prawem i.du..blada.Z Wami kochani zrobią to samo
~Musia
2010.01.25 14.19.17
Przykre w tym wszystkim, że radni w tym przewodnicząca RM przyznają się do tego iż \"nie wiedzieli\". Tylko, że każdy z nich otrzymał powiadomienie ze starostwa za zwrotnym potwierdzeniem odbioru (każdy złożył podpis na potwierdzeniu). Niech uderzą się w pierś i przyznają, że nie przeczytali co otrzymali! Dziwi mnie również fakt, że taki bunt powstał wśród mieszkańców gdy powstaje masz na obrzeżach miasta, bo do tej pory jak księża na wieży kościelnej zakładali o podobnej mocy anteny w samym centrum miasta, w bezpośrednim sąsiedztwie budynków mieszkalnych TO NIKT NIE PROTESTOWAŁ!!! Hipokryzja wśród ciemnogrodu, bo zasięg ze swojej komóreczki i dostęp do internetu, to każdy chce mieć maksymalny.
~antypiotr
2010.01.13 10.33.40
To postaw sobie Piotrze maszt koło swojego domu. A komitet nie wysmarował, tylko upomina się o innych mieszkańców. Pozdrawiam.
~piotr
2010.01.08 08.28.12
Z tego co wysmarowal jakiś komitet troszczący się o moje zdrowie zrozumiałem,że w
krajach wysoko rozwiniętych wszystko juz wymarło.Ja jestem za postawieniem masztu.