Związek Sybiraków Łobzie ma za sobą już sporą historię, ale i niemałe dokonania. Przez 19. lat na jego czele stała Ludwika Guriew, mobilizując do pracy zarówno członków Koła w Łobzie, jak i uczniów placówek oświatowych na terenie powiatu. Ogromne zaangażowanie, miało nie tylko zjednoczyć tych, którzy przeszli gehennę na „Nieludzkiej Ziemi”, ale i po to, aby pamięć o ich tragedii nie zaginęła wśród pogoni za sukcesem, tak modnym w obecnych czasach.
Związek Sybiraków w Łobzie został reaktywowany już w październiku 1988 roku z inicjatywy Tadeusza Barańskiego, Leonarda Szczuckiego, Piotra Kowalczyka i ś.p. Reginy Wierzbowskiej. W 1989 r. po mszy św., odprawionej w kościele parafialnym w Łobzie, w świetlicy w Bacutil przy ul. Drawskiej spotkali się mieszkańcy Łobza - Sybiracy. Tadeusz Barański poinformował wówczas zebranych o możliwości utworzenia Koła Związku Sybiraków na terenie naszego powiatu, tym bardziej, że właśnie tutaj jest duża grupa osób, która była zesłana na Syberię. Deklarację o przystąpieniu do Związku Sybiraków można było składać w Nadleśnictwie u Leona Szczuckiego, w księgarni u Reginy Wierzbowskiej i w Ośrodku Kształcenia Zawodowego u Piotra Kowalczyka. Na pierwszym założycielskim spotkaniu w Bacutilu na prezesa Związku Sybiraków został wybrany Tadeusz Barański. 29 kwietnia 1990 roku Tadeusz Barański przekazał prezesostwo Związku Sybiraków kol. Ludwice Guriew, która pracą Zarządu Związku Sybiraków kierowała do 12 października 2009 roku.
28 grudnia 1990 r. odprawiona została pierwsza sybiracka msza święta w kościele parafialnym w Łobzie. Sprawował ją ś.p. ks. Jacek Kordzikowski. Wówczas odsłonięta została tablica-relief ufundowana i odsłonięta przez Edwarda Daszkiwicza, poświęcona matce Wacławie Daszkiwicz, będącej na zesłaniu przez sześć lat a zmarłej 1 października 1989 r.
Pod kierownictwem Pani Ludwiki Guriew i wiceprezesów Tadeusza Barańskiego, P. Kowalczyka i członków Zarządu podjętych zostało wiele zadań do wykonania, po to aby po Sybirakach pozostały znaki pamięci.
Ze składek zebranych wśród członków Sybiraków i przy pomocy łobeskich zakładów pracy został ufundowany sztandar Koła. Był jednym z pierwszych sztandarów w kraju.
17 września 1991 roku został uroczyście poświęcony przez bp Jana Gałeckiego w asyście ks. Wacława Pławskiego – przyjaciela Sybiraków. W okresie tym ufundowano przez Zw. Sybiraków 10 granitowych tablic do kościołów: Bełczna, Radowo Małe, Resko, Runowo Pomorskie, Sielsko, Starogard, Strzmiele, Węgorzyno, Wysiedle, Zajezierze.
Sybiracy wsparli finansowo witraż św. Faustyny, w którym znajduje się logo Sybiraków. Ponadto postawiono na cmentarzu komunalnym w Łobzie Krzyż-Pomnik Sybiraków projektu arch. Urszuli Barańskiej, na którym umieszczonych jest 44 tabliczek zmarłych i zamordowanych Polaków na „Nieludzkiej Ziemi”. W rocznicę deportacji przed Krzyżem spotykają się Sybiracy z udziałem władz powiatowych i samorządowych, młodzieży szkolnej, pedagogów, harcerzy, pocztów sztandarowych i księży.
Odmawiane są modlitwy, okolicznościowe przemówienia i wiersze.
Co roku odbywają się spotkania opłatkowe Sybiraków z udziałem księży, władz powiatowych i samorządowych, Kombatantów i młodzieży szkolnej. W tym roku została odprawiona 15. droga krzyżowa w łobeskim kościele parafialnym.
W ciągu tych 15. lat uczestniczyli księża: ks. Jacek Kordzikowski, Ryszard Raczkowski, D. Klich, ks. Andrzej z Kuropatnik, ks. Wiesław Łuczak, ks. Stanisław Helak.
Co roku, 17 września, w Międzynarodowym Dniu Sybiraka, odprawiana jest msza św., a po mszy organizowane są spotkania uczestników.
Członkowie Zarządu wraz z Panią Prezes odwiedzali najstarszych Sybiraków z życzeniami i upominkami. Łobescy Sybiracy i przedstawiciele Zarządu uczestniczyli we wszystkich obchodach świąt państwowych organizowanych przez władze samorządowe. Z pocztem sztandarowym składają wiązanki kwiatów.
Pani Prezes L. Guriew z poświęceniem pomagała i zabiegała o przyznanie członkom Koła uprawnień kombatanckich. 275 członków otrzymało Krzyż Zesłańców Sybiru wręczany przez Wojewodów Zachodniopomorskich. Młodzież z gimnazjów z Reska i z Łobza uświetniała te uroczystości wierszami patriotycznymi. W swojej działalności Prezes L. Guriew wkładała dużo serca w krzewienie postaw patriotycznych wśród młodzieży. Wraz z członkami Zarządu uczestniczyła w spotkaniach w szkołach podstawowych, gimnazjach i Liceum Ogólnokształcącym na terenie Łobza, Reska, Runowa Pomorskiego, Bełcznej, Starogardu i Węgorzyna.
Przez okres 5.letniej kadencji była członkiem Zarządu Oddziału Wojewódzkiego w Szczecinie i Delegatem na 5 Zjazdach Krajowych.
Za działalność społeczną na rzecz Związku została odznaczona: Odznaką Honorową Sybiraka, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Zesłańców Sybiru. Od władz naszego powiatu otrzymała statuetkę „Smoka”.
Z wyrazami szacunku
Prezes Związku Sybiraków w Łobzie Zofia Majchrowicz oraz Tadeusz Barański.