Na zakończenie występ i honory dla Parafialnego Chóru ECHO
(ZŁOCIENIEC). Pierwsze w historii miasta Dni Kultury Chrześcijańskiej dobiegły końca. Trwały od niedzieli jedenastego do niedzieli osiemnastego października. Główny organizator Dni podany oficjalnie, to Akcja Katolicka w osobach prezesa Zygmunta Szeremeckiego i Dominika Dołżyckiego. Usłyszeliśmy z ust księdza proboszcza Grzegorza Wiśniewskiego: - Co prawda wymienieni panowie to obecnie już inna parafia, bo świętej Jadwigi Królowej, ale pod ich pieczą Akcja Katolicka znakomicie działa właśnie w naszej parafii, czego i wyrazem te Dni. Przy okazji – serdecznie zapraszam wszystkich chętnych do działania w Akcji Katolickiej. A że warto, to przykładem te trwające ponad tydzień Dni Kultury Chrześcijańskiej. -
Chór ECHO pod batutą
Stanisława Barana
Na zakończenie Dni Kultury Chrześcijańskiej wystąpił Parafialny Chór Echo. - Przed występami dużo czasu poświęcili na przygotowania. Zewsząd było słychać ich śpiew podczas wielodniowych prób – mówiła prowadząca koncert Elżbieta Frankowska. Z uwagą wysłuchaliśmy kilkunastu utworów, aż do chwili, gdy okazało się, że Chór liczy sobie już niespełna sześćdziesiąt lat, a jego dyrygent, do którego podczas koncertu zwracano się – maestro, Stanisław Baran, zespół prowadzi niespełna trzydzieści lat. Wtedy to rozległy się sążniste oklaski zwykłych podziękowań dla zespołu, bo przecież nie tylko za śpiewanie, ale i za trwanie. Za niezłomne trwanie – chce się napisać.
A teraz, Drodzy Państwo, utwór, który w tym kościele był śpiewany przez jedną i tę samą osobę i dziesięć lat temu, i trzydzieści lat temu, i pięćdziesiąt, i prawie sześćdziesiąt lat temu. I przed wojną w Polsce w okolicach Grodna przez tę osobę też był śpiewany. Owa osoba na dzisiejszy koncert z powodu choroby nie mogła przyjść, ale taka osoba jest. Przy kolejnej okazji z pewnością się spotkamy– to słowa dyrygenta, maestro Stanisława Barana.
Dyplom dla WIELKIEGO
CHÓRU
Zygmunt Szeremecki, prezes Akcji Katolickiej, wręczył na ręce dyrygenta chóru Stanisława Barana dyplom - nazwijmy go - z serdecznymi podziękowaniami za wieloletnią służbę w parafii Panu Bogu i Wiernym. Antoni Jakubowski, ostatnio pomysłodawca i realizator Krzyża Papieskiego nad Drawą ufundował dyrygentowi specjalnie na tę okazję wybity Zloty Medal za dzieło prowadzenia Chóru. Zespół otrzymał słodycze.
Ksiądz proboszcz
Grzegorz Wisniewski
Serdeczne słowa podziękowania słyszeliśmy z ust proboszcza Grzegorza Wiśniewskiego. Ksiądz proboszcz wspomniał swoich kilka lat w jednym z chórów w Poznaniu. - To nie tylko sztuka śpiewacza, ale i spotkania z ludźmi, zawiązywane znajomości i przyjaźnie. To służenie Panu Bogu, ale i jak widać tu w Złocieńcu, też ludziom. Zachęcam do przybywania do naszego Chóru ECHO. Zachęcam panie, a szczególnie panów. Tych ostatnich akurat w tych dniach mamy jak widać tylko sześciu. Zapraszamy.-
Dyrygent maestro Stanisław Baran nie kryl wzruszenia, ale do końca utrzymał dyscyplinę i miejsca, i wydarzenia. Widać było, jak zawsze po tym człowieku, jak wyjątkową w jego życiu jest ta praca z tym zespołem. To już blisko trzydzieści lat pracy z chórem niespełna sześćdziesięcioletnim, w którym jest solistka, która Ave Maryja śpiewała w Polsce pod Grodnem, nim znalazła się w parafii Maryi Wniebowziętej w Polsce w Złocieńcu. Słuchacze ECHA na te słowa reagowali oklaskami jakby szczególnymi.
Dodajmy – Stanisław Baran, prowadzący ECHO, to parafialny organista, którego wszelkie śpiewanie podczas Mszy świętych i uroczystości religijnych także ma swój niepowtarzalny walor.
Któryś z przemawiających na zakończenie DNI KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ w kontekście występu ECHA powiedział: - Drugiej takiej instytucji kulturalnej i artystycznej w mieście nie ma. Chór śpiewa od momentu zawiązania się parafii. Przyjechali, trwali tam, trwają tu, przetrwali, przetrwają. Ave Maryja.
Tadeusz Nosel
PS. Zapowiedziano, że do tych Dni będziemy jeszcze wracać. Będzie także ich oficjalne podsumowanie. To zapowiedź księdza proboszcza Grzegorza Wiśniewskiego.