(ŁOBEZ.) 11 czerwca Łobeska Energetyka Cieplna w 100 proc. przeszła pod zarząd Szczecińskiej Energetyki Cieplnej. Transakcja opiewała
na kwotę 7 milionów zł.
Łobeska Energetyka Cieplna jest drugim przedsiębiorstwem ciepłowniczym w regionie, w którym Szczecińska Energetyka Cieplna (SEC) nabyła 100 proc. udziałów. Pierwsza to PEC Sp. z o. o. w Barlinku. Podpisanie umowy odbyło się w gabinecie burmistrza Łobza.
Po 16 latach od odłączenia się od Wojewódzkiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Szczecinie, ŁEC powrócił w struktury tegoż pod zmienioną nazwą - Szczecińska Energetyka Cieplna.
Procedura przejęcia rozpoczęła się od podpisania pakietu socjalnego. W energetyce cieplnej pracuje bowiem 19 mieszkańców gminy.
- Nie ukrywam, że jest to dla mnie bardzo ważny pakiet. W kotłowni pracują mieszkańcy naszej gminy. Zależało mi na tym, aby w trakcie negocjacji zabezpieczyć dla nich dalszy byt i dalszą pracę. Cieszę się, że reprezentacja załogi, która brała czynny udział w negocjacjach, z zadowoleniem przyjęła wynegocjowany pakiet. Dziś można go z całym spokojem podpisać – powiedział burmistrz Łobza Ryszard Sola.
Zdaniem strony łobeskiej wypracowanie przez strony umowy w sprawie zbycia ŁEC nie było łatwe.
- Negocjacje były twarde, często były rozbieżne zdania. Cieszy mnie to, że doszliśmy do takiej umowy, która zadawala i jedną i druga stronę – powiedziała przewodnicząca zespołu do spraw negocjacji inspektor urzędu miejskiego Ewa Ciechańska.
Pytaniem podstawowym, jakie nasuwa się przy tego typu transakcjach, jest wzrost cen i korzyści, jakie z tego typu transakcji ma zwykły mieszkaniec miasta. Dyrektor Działu Marketingu SEC Renata Olejnik zapewniała, że nie nastąpi żaden drastyczny wzrost cen, bowiem duże korporacje w przeciwieństwie do małych zakładów, mają możliwość pozyskiwania środków z zewnątrz. Środki te w dużej mierze wykorzystane mają być na modernizację. Zapewniała również, że nie dojdzie do zwolnień pracowników, bowiem jest to specyficzna branża, w której wykorzystuje się tradycyjną formę pracy. Nie oznacza to jednak, że ceny ciepła nie będą wzrastać.
- Każdy czynnik, wpływający na cenę ciepła, będzie powodował wzrost opłat, ale nasze wszelkie starania pójdą w tym kierunku, aby cena była przystępna dla mieszkańców i rosła tylko tyle, ile powinna. Działamy w niemieckim koncernie E.ON edis energia Sp. zo.o., która jest drugą najwyższą firmą energetyczną w Europie – powiedział prezes zarządu, dyrektor generalny spółki SEC Andrzej Burkowski
Przy dość optymistycznie brzmiących słowach i uśmiechach niepokojącym pozostaje fakt, iż struktura właścicielska SEC w większości pozostaje w rękach niemieckich: Pracownicy SEC – 0,2 proc. udziałów, E.ON edis energia Sp. z o. (firma niemiecka) - 33,2 proc. udziałów, MVV Polska Sp. z o.o. (należy do Grupy MVV Energie AG, jednego z największych przedsiębiorstw energetycznych w Niemczech), – 33,2 proc. udziałów, Gmina i Miasto Szczecin – 33,4 proc. udziałów. mm
Historia modernizacji Energetyki Cieplnej
w Łobzie
1 sierpień 1992 – Rozpoczęcie działalności samodzielnego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnejw Łobzie, wydzielonego ze struktur Wojewódzkiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Szczecinie (dziś Szczecińska Energetyka Cieplna Sp.z .o.). W tym czasie PEC Łobez eksploatował 11 kotłowni lokalnych, w trakcie budowy była stacja wymiennikowa para-woda, sieć cieplna oraz węzły cieplne.
1993 – propozycja budowy własnego źródła gazowego,
1 grudzień 1994 – przejęcie Ciepłowni parowej od PPZM „PZZ” w Łobzie przez Gminę Łobez, przekazanie Ciepłowni do Przedsiębiorstwa Energetyki w Łobzie. Stan techniczny Ciepłowni wymaga dużych nakładów na poprawę ekonomiki dostawy ciepła.
W latach 1994-1998 następuje stopniowa likwidacja kotłowni lokalnych oraz podłączanie odbiorców do lokalnej sieci cieplnej.
1995-2003 – Trwają prace przygotowawcze, analiza wariantów i zbieranie ofert modernizacji kotłowni oraz Ciepłowni Miejskiej. Następuje stopniowa modernizacja kotłowni.
10 lipiec 2003 – Prezes Urzędu Zamówień Publicznych wyraził zgodę na zastosowanie trybu negocjacji z zachowaniem konkurencji w procedurze zmierzającej do wyłonienia Inwestora, który zmodernizuje i będzie eksploatował Ciepłownię.
Sierpień 2003 - styczeń 2004 – Trwają negocjacje z potencjalnymi inwestorami i następuje wyłonienie inwestora.
28 luty 2004 – Rada Miejska nie podejmuje uchwały. Procedura przetargowa zostaje unieważniona.
Marzec 2004 – wpływa oferta modernizacji ze środków własnych inwestora – kotłownia wysokoparametrowa na zrębki drewniane.
5. maja 2004 – zostaje złożony wniosek do Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych o zgodę na zastosowanie trybu negocjacji bez ogłoszenia. 26 maja wniosek zostaje zatwierdzony.
30 czerwca 2004 – Rada Miejska podejmuje uchwałę w sprawie wyboru prowadzenia gospodarki komunalnej w zakresie prowadzenia zaopatrzenia w ciepło, jednocześnie wyrażając zgodę na powierzenie dostawy ciepła podmiotowi wyłonionemu w drodze przetargu nieograniczonego.
16 lipiec 2004 Prezes Urzędu Zamówień Publicznych wyraża zgodę na zawarcie umowy na 10 lat dla podmiotu wyłonionego w drodze przetargu nieograniczonego.
Wrzesień 2004 – Zlecenie wykonania analizy techniczno-ekonomiczno-prawnej restrukturyzacji i modernizacji Ciepłowni Miejskiej w Łobzie.
2 kwietnia 2005 r. – Oferty na: modernizację kotłowni wodnej niskoparametrowej (paliwo-miał węglowy), budowa elektrociepłowni na miał węglowy, biomasę oraz gaz, budowa elektrociepłowni na biomasę.
16 maja 2005 – Propozycja budowy kotłowni gazowej ze środków własnych inwestora.
20 wrzesień 2005 – w wyniku negocjacji podpisano umowę na wykonanie projektu budowlanego przebudowy i rozbudowy Ciepłowni Miejskiej w Łobzie.
28 marzec 2006 – Wydanie pozwolenia na budowę Ciepłowni Miejskiej w Łobzie (paliwo – miał węglowy ze wspólspalaniem biomasy),
12 styczeń 2006 – oferta budowy źródła skojarzonego na biomasę.
26 lipiec 2006 – podpisanie umowy na wykonanie robót budowlanych związanych z obudową ścian i pokrycia dachowego Ciepłowni Miejskiej. Roboty zakończono 21 grudnia 2006.
29 wrzesień 2006 – przetarg na wykonanie części technologicznej Ciepłowni. Wpłynęła 1 oferta , której wartość przekraczała zabezpieczone przez Gminę środki finansowe – przetarg unieważniono.
18 czerwiec 2007 r. Podjęcie uchwały przez Radę Miejską w Łobzie o likwidacji i przekształceniu Zakładu Energetyki Cieplnej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością ze 100 proc. udziałem gminy.
10 październik 2007 – burmistrz Łobza podpisuje akt założycielski Łobeskiej Energetyki Cieplnej Spółka z o.o., 31 październik 2007 – rejestracja w KRS.
18-19 grudzień 2007 – ogłoszenie w prasie o zbyciu 100 proc. udziałów ŁEC Sp. z o.o. przez Gminę Łobez.
17 styczeń 2008 – Szczecińska Energetyka Cieplna Sp. z o.o. składa burmistrzowi Łobza odpowiedź na publiczne zaproszenie do rokowań w sprawie nabycia 100 proc. udziałów ŁEC Sp. z o. o.
17 marzec 2008 r. – Szczecińska Energetyka Cieplna Sp. z o. o. składa burmistrzowi Łobza ofertę wiążącą w sprawie nabycia 100 proc. udziałów ŁEC Sp. z o. o.
15 kwiecień 2008r. – Burmistrz Łobza udziela SEC Sp. z o. o. wyłączności do negocjacji w sprawie zbycia udziałów Spółki ŁEC na czas oznaczony.
10 czerwca 2008 r. – zakończenie negocjacji, uznanie SEC Sp. z o.o. za inwestora, z którym burmistrz, za aprobatą Rady Miejskiej w Łobzie, może podpisać umowę sprzedaży udziałów ŁEC sp. z o.o.
11 czerwca 2008 r. – podpisanie umowy sprzedaży 100 proc. udziałów Łobeskiej Energetyki Cieplnej Sp. z o. o. dla Szczecińskiej Energetyki Cieplnej.