CEZARIUSZ GADZINA PIERWSZYM AMBASADOREM w HISTORII UNII EUROPEJSKIEJ
(BRUKSELA.) - Saksofonista Cezariusz Gadzina
(ze Złocieńca, obecnie w Belgii), jest pierwszym Polakiem, który w historii projektów kulturalnych Unii otrzymał tytuł ambasadora Unii Europejskiej. Teraz za unijne pieniądze stworzy zespół saksofonistów, który będzie występował w całej Europie. -POINFORMOWAŁY WIADOMOŚCI TVP 1POINFORMOWAŁY WIADOMOŚCI TVP 1
Mówi korespondent WIADOMOŚCI TVP 1 ze stolicy Europy, a także ze stolicy saksofonu, Michał Adamczyk. - Muzyka zawsze była jego pasją. Muzyka i saksofony. Cezariusz Gadzina ma ich kilka i za sobą kilka lat starań o to, by spełnić swe marzenie. I wreszcie się udało. - Mówi Cezariusz Gadzina: - Nie ukrywam, że wielkim sukcesem jest to, że zostałem wybrany dyrektorem artystycznym tego projektu, z czego jestem dumny. -
WIELKI POWÓD DO DUMY
Korespondent WIADOMOŚCI Michał Adamczyk: - Powód do dumy rzeczywiście jest ogromny, jeśli wziąć pod uwagę konkurencję, którą autor sam musiał pokonać.
Jest to największy program kulturalny Komisji Europejskiej. Wszystkich organizacji uczestniczących w tym konkursie było trzysta – to wypowiedź dla telewizyjnych WIADOMOŚCI
współautorki projektu, Anny Ciborowskiej. - Ten sukces to także doskonała promocja Polski w Europie – to słowa rzeczniczki Komisji Europejskiej Ewy Haczyk.
Jesteśmy postrzegani jako kraj bardzo aktywny, a jednocześnie jako kraj bardzo twórczy – kontynuowała rzecznik.
PRZED CZARKIEM OGROM PRACY DLA CAŁEJ EUROPY
Cezariusz Gadzina musi teraz skompletować zespół dwunastu saksofonistów. Każdy będzie z innego, unijnego kraju. Jesienią zespół nagra płytę i ruszy w trasę koncertową po Europie. Finałowy koncert odbędzie się w stolicy Belgii, która jest ojczyzną saksofonu. To właśnie tu, w Dinant, sto sześćdziesiąt osiem lat temu Adolf Saks wynalazł i opatentował ten instrument. Tu można spotkać jedyny w swym rodzaju pomnik i samego Saksa, który siedzi na ławce przed swoim domem. W Dinant nawet kratki ściekowe są z nutami. A jazz i dźwięk saksofonów wieczorami słychać niemalże na każdej ulicy.
Właścicielka klubu jazzowego w Dinant: - Kilka lat temu występowały u nas zespoły rockowe, ale wróciliśmy do jazzu, bo to najdoskonalszy gatunek muzyczny. -
ZŁOCIENIECKI SAKSOFON DLA EUROPY
W brukselskim muzeum instrumentów muzycznych regularnie odbywają się zajęcia muzyki dla dziesięciolatków, z obowiązkową lekcją o saksofonie. Jeden z twórców zjednoczonej Europy, Jean Monnet, powiedział kiedyś, że gdyby mógł zacząć proces integracji od nowa, zacząłby nie od gospodarki, ale od kultury. Bo ważniejsze od zbliżenia do siebie państw, jest jednoczenie ludzi. Projekt polskiego artysty idealnie wpisuje się w te słowa. - Tyle Michał Adamczyk z Brukseli, korespondent WIADOMOŚCI TVP 1.
SŁYNNY RÓD UKORONOWANY PO EUROPEJSKU
Cezariusz Gadzina w Złocieńcu należy do słynnego rodu muzyków, ludzi kultury i sztuki, którego protoplastą jest senior Stanisław. Wydaje się, że powierzenie ambasadorowi Unii Europejskiej rodem ze Złocieńca, odpowiedniej funkcji w życiu kulturalnym miasteczka, jest tylko kwestią najbliższych dni.
Złocieniec - po wielu przeróżnej jakości próbach „kulturalnych”, chyba wreszcie trafił na swe złote jajko, a bardziej na kurę, która je zniosła. Czy tylko Złocieniec stać już na zrozumienie zdarzeń z tak zwanej kultury wysokiej – oto jest pytanie??? Europejski koncert w Złocieńcu, po Brukseli na przykład .... ? To na nowy początek, zgodny z rytmem Europy.
Czarek jest super. Takich talentów jest mało. Brawo dla jego rodziców i nauczycieli, którzy wszczepili mu zamilowanie do muzyki.
~Irneusz z Częstochowy
2009.08.24 11.29.53
Byłem na kocercie urodzinowym Pana Cezariusza w Złociencu, gratulacje, Złocieniec moze byc dumny, wielki talent i osobowość
~Jan
2009.04.08 11.29.14
Super. Znam Czarka i szczerze gratuliuję.
~Mietek
2008.05.29 14.00.12
Miło się czyta takie teksty w których mieszkaniec Złocieńca jest człowiekiem który został zauważony i doceniony za działalność artystyczną i nie tylko.Wielkie gratulacje i życzenia dalszych sukcesów.