(ZŁOCIENIEC. ) Niżej pierwsza część sprawozdania z realizacji gminnego programu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych w gminie Złocieniec w 2007 roku.
Gminny Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na 2007 rok stanowiący część gminnej strategii rozwiązywania problemów społecznych, był kontynuacją zadań realizowanych w 2006 roku.
Opracowany program stanowił wytyczne do realizacji zadań wynikających z ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałania alkoholizmowi.
Większość zadań została zlecona realizatorom programu, którymi były szkoły, świetlice, instytucje, organizacje pozarządowe – w tym stowarzyszenia abstynenckie, placówki opieki zdrowotnej – w tym placówki lecznictwa odwykowego.
Dokonano dalszej reorganizacji GKRPA w zakresie zmiany sekretarza oraz pracy podkomisji. Podjęto decyzję o przedłożeniu burmistrzowi propozycji o zmniejszeniu składu GKRPA do dziesięciu osób oraz rozwiązaniu podkomisji do spraw profilaktyki w szkołach i świetlicach oraz przemocy w rodzinie, na rzecz powołania gminnego interdyscyplinarnego zespołu do spraw przeciwdziałania przemocy.
1. Kontynuowano diagnozowanie zjawiska problemów alkoholowych i przemocy w rodzinie.
Problemy alkoholowe, w tym picie przez osoby nieletnie i przemoc domowa, są uznawane za najtrudniejsze problemy społeczne, ale wyglądają podobnie, jak w ościennych gminach. Przeciwdziałanie tym zagrożeniom w naszej gminie nabiera charakteru interdyscyplinarnego, na co w dużej mierze wpływa dobór składu Gminnej Komisji, działalność Punktu Konsultacyjno – Informacyjnego oraz utworzenie Gminnego Interdyscyplinarnego Zespołu do spraw Przeciwdziałania Przemocy. Interdyscyplinarność stwarza podstawy do tworzenia skutecznego systemu przeciwdziałania problemom alkoholowym i przemocy w naszej gminie.
Problemy alkoholowe bardzo często nakładają się z przemocą domową oraz innymi uzależnieniami (m. in. leki, narkotyki, papierosy). Najczęściej występującą formą przemocy jest nadal przemoc psychiczna.
Zaobserwowano zjawisko wychodzenia „na zewnątrz” ofiar przemocy w celu szukania pomocy w rozwiązywaniu problemu poprzez skorzystanie z pomocy specjalistycznej, między innymi w Punkcie Konsultacyjno – Informacyjnym przy GKRPA.
Nadal obserwuje sie spadek liczby rodzin korzystających z pomocy MGOPS z powodu alkoholizmu (od roku 2006).
Większa liczba osób uzależnionych i współuzależnionych skorzystała z wsparcia – w tym terapeuty uzależnień i stowarzyszeń abstynenckich oraz podjęła leczenie bądź terapię.
Wzrosła liczba osób skierowanych na przymusowe leczenie odwykowe.
Nastąpił wzrost liczby nietrzeźwych kierowców oraz przestępstw dokonywanych przez nietrzeźwych sprawców. Wzrosła liczba dzieci mających trudności w nauce, doznających urazów i nagłych zachorowań oraz ulegających wypadkom w szkołach. Wzrosła liczba rodzin niewydolnych społecznie.
Zmniejszyła się liczba dzieci i młodzieży w wieku szkolnym, u których wystąpił problem związany z narkotykami i alkoholem. Zmniejszyła sie też liczba uczniów palących papierosy.
Wskaźniki te w naszej gminie najbardziej się obniżyły w skali powiatu. Stwierdzono łatwą dostępność papierosów i napojów alkoholowych, w tym również dla osób poniżej osiemnastego roku życia – w tym z e szkół podstawowych. Najbardziej “popularnym” napojem alkoholowym wśród młodzieży szkolnej jest nadal piwo.
Uczniowie rozpoczynaj eksperymentowanie z używkami w szkole podstawowej – pięćdziesiąt sześć procent uczniów “próbowało” papierosów, a czterdzieści cztery piło piwo, natomiast w szkole gimnazjalnej blisko dwadzieścia dziewięć procent określiło swój pierwszy kontakt z papierosem, ale dziewięć procent pali papierosy regularnie, a blisko czterdzieści siedem procent gimnazjalistów pije piwo. W szkole ponadgimnazjalnej spadła liczba uczniów sięgających po alkohol z dziewięćdziesięciu procent do pięćdziesięciu osiem. Około czterdzieści osiem procent uczniów szkół podstawowych wskazało w swoim gronie rówieśników palących papierosy i pięćdziesiąt procent pijących alkohol, a gimnazjalistów – osiemdziesiąt procent palących papierosy i dziewięćdziesiąt procent pijących alkohol. Uczniowie szkół podstawowych i gimnazjalnych najczęściej piją alkohol w domach rodzinnych, a w szkole ponadgimnazjalnej – w dyskotece. Nasiliło się zjawisko agresji i przemocy rówieśniczej w szkołach. Dzieci i młodzież mają wiedzę na temat szkodliwości używek, konsekwencji i następstw ich używania. W większości potępiają ich zażywanie.
Stan wiedzy społeczności lokalnej na temat problemów alkoholowych w rodzinie, zarówno wśród mieszkańców, jak i pracowników instytucji, jest zadowalający, jednak zaprezentowane postawy wobec osób uzależnionych od alkoholu i stosujących przemoc w rodzinie są negatywne.
2. Zadanie z zakresu zwiększania dostępności pomocy terapeutycznej i rehabilitacyjnej dla osób z problemem alkoholowym oraz przemocy domowej.
Kontynuowano działalność Punktu Konsultacyjno – Informacyjnego z całodobowym telefonem przy ulicy Kościelnej 2 oraz dyżurami popołudniowymi pełnomocnika, sekretarza GKRPA, członka GKRPA do spraw przemocy, członka stowarzyszenia abstynenckiego oraz pedagoga – członka GKRPA (dyżury bezpłatne). Poszerzono skład zespołu konsultantów PKI – to jest o pedagoga z Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej, terapeuty uzależnienień z Wojewódzkiego Ośrodka Terapii Uzależnień i Współuzależnień w Stanominie – o psychologa (finansowanych zgodnie z zawartymi umowami).
Kontynuowano współpracę z WOTUW w Stanominie, m.in. w zakresie pokrywania kosztów zjazdów after care dla osób, które przebyły terapię stacjonarną, ustalania miejsc na oddziale dla osób, które zdecydowały się podjąć dobrowolne leczenie odwykowe.
Nadal kierowano osoby zgłoszone do GKRPA poprzez podkomisje ds. przeprowadzania rozmów motywujących do skorzystania ze wsparcia konsultantów, PKI, stowarzyszeń abstynenckich (dotowanych w ramach zleconych zadań), na badania biegłych sądowych, do WOLTUW w Stanominie i Szczecinie, do lekarza psychiatry oraz Punktu Interwencji Kryzysowej w Drawsku Pomorskim. Sfinansowano badania biegłych sądowych: psychiatry i psychologa – zgodnie z zawartą umową oraz koszty postępowania sądowego, w tym badania biegłych sądowych (dla osób bez opinii) w zakresie skierowania na przymusowe leczenie odwykowe.
Sfinansowano i zorganizowano warsztaty weekendowe dla osób uzależnionych, prowadzone przez Annę i Wiktora Blichowskich oraz warsztaty z udziałem pisarza, poety Jana Pawła Krasnodębskiego.
Kontynuowano spotkania tzw. społeczności dla osób bezdomnych, uzależnionych od środków psychoaktywnych z udziałem pełnomocnika, przedstawicieli władz samorządowych, radnych, pracowników MGOPS i zarządu Stowarzyszenia CARPE DIEM przy ulicy Kościelnej 2 (m.in. wyjaśnianie konfliktów, szukanie kompromisu w rozwiązywaniu problemów, uzgodnienie wspólnych działań, przestrzeganie regulaminu i zasad pobytu w hostelu, aktywizowania osób bezdomnych, poprawy warunków bytowych).
Za – B.G – materiały na sesję Rady. Dokończenie w kolejnym numerze).
Kobieto skąd wzięłaś tą statystykę??
\"Zmniejszyła się liczba dzieci i młodzieży w wieku szkolnym, u których wystąpił problem związany z narkotykami i alkoholem\" Jaki PROBLEM ZWIĄZANY Z NARKOTYKAMI I ALKOHOLEM?? Może jestem zbyt mało inteligentny aby zrozumieć to sformułowanie. Nie ma co popadać w samozachwyt. Dzieciaki palą, piją, ćpają nadal i nie byłbym takim optymistą, że zmniejszyła się ich ilość np. w gimnazjum. Wystarczy przejść się po parku lub szczerze porozmawiać z młodym człowiekiem. Co do dostępności nieletnich do alkoholu, to wcale się nie dziwię, że jest tak łatwy. Sprzedawcy sprzedają alkohol nielatom w większości sklepów nie pytając o wiek, bo dla nich utarg się liczy... Poza tym wystarczy przejść się po sklepach wraz ze strażnikiem miejskim szanowna Komisjo i macie kupę kasy z wystawionych mandatów (zwłaszcza za spożywanie alkoholu na terenie sklepu i wokół niego, a to u nas nagminne).
Życzę trzeźwych (ups), rzetelnych informacji.
~iwan
2008.04.10 09.11.18
Krasnodębski to pisarz? Ale jaja! No chyba pisarz pisanek. To, że on twierdzi, że jest \"pisarz\" nie oznacza jeszcze, że pisarz on jest.