(DRAWSKO POM. ) Pracownicy socjalni ze wszystkich ośrodków pomocy społecznej gmin powiatu drawskiego spotkali się razem po raz pierwszy. Wczoraj, 21 listopada, obchodzili Dzień Pracownika Socjalnego.
Gospodarzem był starosta Stanisław Cybula oraz pracownicy Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, w osobach kierownik Alicji Kryckiej-Sumińskiej i pracowników socjalnych Brygidy Rosy i Anny Tymy. Te dwie panie powołały zachodniopomorski oddział Polskiego Towarzystwa Pracowników Socjalnych i podjęły działania integracji tego środowiska. Chcą podnieść rangę tego zawodu.
- Zawód pracownika socjalnego wymaga od nas wiedzy, odpowiedzialności i zaangażowania. Na co dzień w swojej pracy spotykamy się czy to z ludźmi oczekującymi od nas pomocy, czy z różnymi sytuacjami wymagającymi natychmiastowej interwencji. Podejmowane działania w znacznym stopniu obciążają wykonujących je psychicznie i fizycznie, a często niosą ze sobą poważne etyczne dylematy. - to fragment apelu, jaki odczytały.
Faktem jest, że w tej pracy takie poważne dylematy pojawiają się i są odzwierciedlenie zmieniających się obyczajów i mieszania się różnych etyk i idei pomocowych. Odbierać dziecko rodzinie (wnioskować o to), gdy jest głodzone lub bite? Ingerować w życie rodziny, gdy dzieje się w niej źle? Jakie są granice ingerencji w wolność człowieka, któremu chce się pomóc, a który pomocy odmawia znajdując się na granicy śmierci? Co robić, gdy dzieci znęcają się nad rodzicami, a dzieje się to coraz częściej? - przed podobnymi dylematami pracownicy socjalni stają coraz częściej i muszą podejmować decyzje. Działają w obszarze ciemnej strony rzeczywistości; patologii, przestępczości, alkoholizmu, narkomanii, osamotnienia, opuszczenia, znęcania się rodziców nad dziećmi i dzieci nad rodzicami, biedy, nieporadności, rozkładu więzów rodzinnych i społecznych. Muszą być odporni na rozpacz i zachować jednocześnie wrażliwość w tym ogromie ludzkiego nieszczęścia, którym się zajmują. Pięknie napisała o tym pani Agnieszka Redmann w liście do naszej redakcji i przypomniała o tym na spotkaniu; wyraziła to wierszem napisanym na ścianie jednego z przytułków prowadzonych przez Matkę Teresę w Kalkucie: „Dając światu najlepsze co posiadasz, otrzymujesz ciosy – dawaj światu najlepsze co posiadasz, mimo wszystko”.
Wczorajszy dzień był dla nich jakże inny. Normalny. Posłuchały piosenek Bartka Michalczyka, dostały kwiaty, porozmawiały, zjadły po ciastku i wróciły do swoich podopiecznych, ubogich, upośledzonych, opuszczonych, skrzywdzonych. Chyba z większą nadzieją w sens tego, co robią.
Spotkali się
MGOPS Czaplinek: kierownik Renata Lewandowska; pracownicy socjalni: Marzena Kowalska, Mirosława Komincz, Elżbieta Lelińska, Joanna Gandziarowska, Bożena Stachura, Małgorzata Machla, Katarzyna Mikuła, Maria Kuzio.
MGOPS Drawsko Pom.: kierownik Barbara Janik; pracownicy socjalni: Agnieszka Redmann, Róża Kursa, Krystyna Haczkowska, Sylwia Godlewska, Kamila Witoń, Katarzyna Rakowska, Anna Karpińska.
MGOPS Kalisz Pom.: kierownik Halina Maras; pracownicy socjalni: Ewa Bukowska, Grażyna Błądek, Elżbieta Kartosz.
GOPS Ostrowice: kierownik Urszula Wasiak; pracownik socjalny: Irena Szynal.
GOPS Wierzchowo: kierownik Piotr Paszkiewicz; pracownicy socjalni: Iwona Głowacka, Tomasz Jakubowski.
MGOPS Złocieniec: kierownik Bożena Kolaszyńska oraz Wanda Becker i Irena Kiełbasa; pracownicy socjalni: Renata Kilichowska, Anna Gąsowska, Alicja Kapka, Elżbieta Nowakowska, Wioletta Kozioł, Barbara Głowacka, Renata Lebecka, Grażyna Buczek, Aniela Kmiecik.
DPS Darskowo: dyrektor Eleonora Winiarska oraz Małgorzata Wilczyńska; pracownik socjalny – Maria Kuca.
PCPR Drawsko Pom.: kierownik Alicja Krycka-Sumińska; pracownicy socjalni: Brygida Rosa, Anna Tyma, Zofia Szymczak, Wiesława Mickiewicz. KAR