(ZŁOCIENIEC. ) Wolne miejsca pracy w Policji
Teren działania tutejszego Komisariatu Policji to miasto i gmina Złocieniec oraz gmina Ostrowice. W 2006 roku wszczęto tu 546 postępowań przygotowawczych (597 w r. 2006). Z 546 wszczętych spraw w minionym roku, zakończono 545, w tym z aktem oskarżenia – 172. Umorzonych z niewykrycia sprawcy – 224, braku znamion czynu zabronionego – 114, postępowania w sprawach nieletnich – 15. Innym jednostkom przekazano do prowadzenia – 5.
Wykrywalność ogólna – 55 %. Straty spowodowane przestępstwami – 1.115.494 złote. Odzyskano mienie wartości 59.850 złotych.
Najbardziej uciążliwe przestępstwa: kradzież z włamaniem, w tym do samochodu – 99. Kradzież mienia – 134. Rozbój – 4. Bójki i pobicia – 5. Nietrzeźwi kierowcy – 79. Uszkodzenie mienia – 23. Wypadki drogowe – 10 (2 śmiertelne). Przestępstwa narkotykowe – 9. Znęcanie się nad rodziną – 18.
W Złocieńcu we wszystkich wykazanych kategoriach przestępstw nastąpił spadek. W pokazanych danych pominięto pewną ilość przestępstw, które można ogólnie nazwać jako inne. Są to czyny mniej groźne gatunkowo lub których ilość jest nieznaczna. Czyny te nie mają większego wpływu na stan porządku i bezpieczeństwa publicznego.
Oprócz pracy dochodzeniowo – śledczej policjanci z Komisariatu Policji w Złocieńcu realizowali cały szereg czynności prewencyjnych. Patrolowali miasto i doraźnie poszczególne miejscowości gminy Złocieniec i gminy Ostrowice. Organizowali służby obchodowe. Obsługiwali zgłaszane interwencje. Legitymowali, kontrolowali pojazdy, zabezpieczali imprezy, udzielali asyst, ujawniali i zwalczali wykroczenia, konwojowali osoby.
W 2006 roku ujawniono 2384 wykroczenia. Poprzednio – 1618. Sporządzono 195 wniosków do Sądu Grodzkiego, w tym 175 z terenu miasta i gminy Złocieniec.
Wnioski o ukaranie sporządzano w sprawach zawiłych i cięższych gatunkowo. Natomiast w sprawach oczywistych, nie budzących wątpliwości, za zgodą sprawcy stosowane jest postępowanie mandatowe. Postępowanie mandatowe stosowano wobec 869 sprawców wykroczeń. Dotyczą one głównie naruszeń przepisów ruchu drogowego, zakłóceń ładu i porządku publicznego. Najliczniejszą formą represji w stosunku do sprawców wykroczeń były pouczenia. Udzielono ich 1320. Pouczenia stosuje się w stosunku do sprawców wykroczeń lekkich gatunków, które nie mają większego wpływu na stan porządku i bezpieczeństwa publicznego.
Ponadto na terenie miasta i gminy Złocieniec przeprowadzono 714 interwencji na ogólną liczbę 808 przeprowadzonych przez Komisariat Policji w Złocieńcu. Są to przeważnie interwencje domowe. Najwięcej interwencji odnotowano, jeżeli chodzi o gminę Złocieniec, we wsiach Darskowo, Bobrowo i Kosobudy.
Reasumując powyższe informacje stwierdzić należy, że stan porządku i bezpieczeństwa publicznego na terenie miasta i gminy Złocieniec jest stabilny i zadowalający, co udało się osiągnąć między innymi przy dobrej współpracy ze Strażą Miejską. Ogólnie ilość zdarzeń wszelakich kategorii utrzymuje się na tym samym poziomie. Niemniej jednak należy cały czas monitorować stan bezpieczeństwa w mieście i gminie, zdecydowanie ingerować we wszystkie przejawy naruszenia prawa.
Powyższe wyniki udało się uzyskać przy trudnej sytuacji kadrowej. W Komisariacie w Złocieńcu ciągle są dwa wakaty, doliczając do tego policjantów w szkołach, na kursach, na urlopach, na zwolnieniach lekarskich – można stwierdzić, że cały czas nie ma od czterech do sześciu policjantów z 28 etatów. Od 2005 roku nastąpiła wymiana policjantów związana z odchodzeniem na emeryturę i do innych jednostek. W związku z tym brakuje policjantów doświadczanych. Pewną część załogi stanowią osoby spoza miasta i gminy Złocieniec, co też negatywnie wpływa na osiągane wyniki, szczególnie na rozpoznanie środowiska przestępczego.
Oprócz problemów kadrowych występują braki finansowe i sprzętowe. Brakuje paliwa, materiałów biurowych, druków procesowych. Miejmy nadzieję, że w przyszłości pokazane tu problemy zostaną rozwiązane, a przez to zwiększy się efektywność pracy policjantów, którzy nie będą tracić czasu na szukanie „czystej kartki” i poprawi się stan porządku i bezpieczeństwa publicznego. (mp)
Panie Komendancie P. Jak zwykle płacz i zgrzytanie zębów. Trzeba przyjąć do wiadomości warunki jakie panują w policji i wziąć się do roboty.
~j
2008.04.14 18.28.55
pana p juz raczej nie ma po nim jeden teraz drogi,a policanci dalej sami papier przynosza,upuja zszywacze i dziuracze,parodia,z wlasnej ieszeni,ta byc nie powinno,dlaczego z wlasnej ieszeni|?
~odi
2007.07.01 16.36.57
Panie Komendancie P. Jak zwykle płacz i zgrzytanie zębów. Trzeba przyjąć do wiadomości warunki jakie panują w policji i wziąć się do roboty.