(DRAWSKO POMORSKIE) "Dociera tu czasem odważny myśliwiec, zdany tylko na siebie i swoją strzelbę; zapędza się zbieg, popadłszy w zatarg z cywilizacją; zakrada się Indianin... " Winnetou
Wielu z nas pamięta pewno z dzieciństwa postać szlachetnego Indianina przemierzającego rzekę w canoe, z literatury, a później z kinematografii. Dla niektórych było to pierwsze zetknięcie z książką, filmem, w dużej mierze kształtujące wyobraźnie i wywierając niesamowite wrażenie. Świetną okazją na duchowy powrót do czasów dzieciństwa i własnoręczne sprawdzenie indiańskiego canoe w akcji jest tegoroczny ZLOT CANOE.
Wydarzenie, które w tym roku odbywa się jako kolejna edycja ZŁOTEJ DRAWY ma szansę przyciągnąć rzeszę zwolenników i miłośników canoe z całej Polski do Gudowa, kilka kilometrów od Drawska Pomorskiego. Ambasador tego rodzaju raftingu w regionie, Piotr Jermakow już po raz kolejny wczesną jesienią urządza swoją flagową imprezę zapewniając świetną zabawę i rozrywkę wszystkim uczestnikom, ściągając na Drawę ludzi z różnych części kraju, jednocześnie promując nasz region na całą Polskę.
W programie między innymi: spływ Drawą na odcinku Drawsko Pomorskie – Gudowo oraz Lubieszewo – Most, na drodze do Kalisza Pom., grill churassco, pieczony prosiak i zabawa przy ognisku w Gudowie w ośrodku wypoczynkowym Jermak. Tegoroczna edycja ma szansę kolejny raz dowieść, że istnieje zapotrzebowanie na takie imprezy w regionie i że należy promować turystykę kwalifikowaną, która może stać się jedną z napędzających Pojezierze Drawskie gałęzi gospodarki. Bo warunki mamy odpowiednie, aby stać się lepszą, mniej zatłoczoną wersją Mazur. Brakuje tylko wsparcia ze strony władz w promowaniu regionu, wsparcia dla przedsiębiorców wychodzących z inicjatywą promocji regionu oraz w końcu wsparcia władz w budowaniu i przekształcaniu infrastruktury, która pozwoliłaby na przyjęcie turystów z całej Polski. Bo co z tego, że mamy potencjał, skoro nie potrafimy tego wykorzystać?
Serdecznie zapraszamy na ZLOT CANOE – ZŁOTA DRAWA 2013, który odbędzie się w dniach 11-13 października, 2013 roku w Gudowie koło Drawska Pomorskiego.
Do zobaczenia na Drawie!
Canoe (pol. Kanu) jest tradycyjną łodzią wiosłową, której konstrukcja pierwotnie była budowana z kory brzozy w głównej mierze miała zastosowanie do łowienia ryb jak również transportu i polowań. Dzięki takiemu zastosowaniu dotrwała do dzisiejszych czasów w prawie niezmienionym wyglądzie. Wywodzi się z kultury Indian północnoamerykańskich; stanowiła ogromny wkład w eksplorację i podbój wschodnich obszarów kontynentu przez przybyszów z Europy, którym ułatwiała poruszanie się po bogatym w rzeki i jeziora terenie. Łodzie różniły się rozmiarami: od małych jedno- i dwuosobowych do poruszania się po mniejszych rzekach i strumieniach, aż po canoe podróżne o długości 12-13 metrów z ośmioma, a nawet dziesięcioma wioślarzami, używane najczęściej podczas wypraw wojennych. Niewątpliwą ciekawostką była znaczna elastyczność konstrukcji, co pozwalało pokonywać nią progi rzeczne, a nawet mniejsze wodospady. Canoe jest solidne, bezpieczne i wygodne, bardzo popularne na zachodzie.